Bye-bye, britek! Johnson nyert
Már eldőlt, hogy Boris Johnson konzervatív miniszterelnök nagyot nyert a tegnapi brit választáson, legalább 364 képviselővel Margaret Thatcher óta nem látott győzelmet érhetnek el a toryk. Ez azt is jelenti, hogy a választást történelminek nevező Johnson
KILÉPTETHETI A BRITEKET AZ EU-BÓL A BREXIT 2020. JANUÁR 31-I HATÁRIDEJÉVEL, DE ONNANTÓL A JÖVŐBELI KAPCSOLATOKRÓL KEZDŐDNÉNEK HOSSZÚ TÁRGYALÁSOK.
A kampányukat a brexit bevégzésére koncentráló konzervatívok régi munkáspárti bástyákat is bevettek, és számos helyen átrajzolták a brit választási térképet. A Munkáspárt az első exit pollnál végül jobban szerepelt, de 200 körüli képviselőt szerezve így is óriásit bukott, és 1935 óta legrosszabb eredményét érte el. A legtöbb elemző úgy látta, hogy Jeremy Corbyn nehezen maradhatna a párt élén egy ilyen vereség után, egyelőre azonban annyit jelentett be, hogy
EGY KÖVETKEZŐ VÁLASZTÁSI KAMPÁNYBAN MÁR NEM Ő FOGJA VEZETNI A LABOURT.
A Skót Nemzeti Párt (SNP) 48 képviselői helyet szerzett, kevesebbet, mint amire az első exit poll utalt. De ezzel a brexitet is ellenző függetlenségpártiak az 59 skóciai hely nagy többségét megszerezték, és megerősödve küzdhetnek egy újabb függetlenségi népszavazásért.
A liberális demokraták 12, a Zöldek 1 képviselőt küldhetnek majd az új alsóházba. A libdemek ennél többre számítottak, ráadásul a vezetőjük, Jo Swinson elbukta a képviselői helyét skóciai választókerületében, végül pedig le is mondott a pártvezetésről.
A wales-i, északír pártok együtt 23 helyet szerezhetnek.
A májusi európai parlamenti választásokon élen végző Nigel Farage Brexit Pártja egyetlen képviselői helyet sem szerzett, habár voltak olyan körzetek, ahol jelöltjük elvehetett szavazatokat a konzervatívoktól.
A piacok kedvezően fogadták a nagy konzervatív győzelmet jelző exit pollt, a font árfolyama 2 százalékot erősödött a dollárhoz képest. Feltehetően azzal számolnak, hogy így véget ér a brexit körüli bizonytalanság.
Boris Johnson júliusban nem választáson, hanem a konzervatív párttagság szavazataival lett miniszterelnök, és megörökölte a Theresa May előző kormányfő alatti megosztott parlamenti erőviszonyokat is. Az egyik célja éppen ezért végig az volt, hogy egy előrehozott választás megnyerésével új többséget szerezzen az alsóházban (ahol 2017 óta nem volt önmagukban többségük a kormányzó toryknak), ami így aztán már nem tudná akadályozni többet a brexitterveit, és kiléptethetné a briteket az EU-ból. Miután eldőlt, hogy az EU-val kialkudott új kilépési megállapodása semmiképpen sem tudna időben átmenni a brit parlamenten a brexit előző, október 31-i határidejéig, a tagországok három hónappal, 2020. január 31-ig tolták el a kilépés határidejét. Johnsonnak ezután sikerült elérnie, hogy előrehozott választást tartsanak december 12-én.
Forrás: Index, MTI, Infostart, Újpesti Hírmondó
Fotó: Index, MTI