Népszavazásnak álcázott adatbázis-építésbe kezd a Tisza Párt
Magyar Péter és a Tisza Párt nagy bejelentést tett: márciusban „népszavazást” indítanak a „valódi Magyarországról”. A dolog szépen hangzik, csak éppen egyetlen probléma van vele: népszavazást nem így szokás tartani. Amit valójában terveznek, az nem más, mint egy ügyesen becsomagolt adatgyűjtés, amelynek célja nem a kormány leváltása vagy az ország megváltoztatása, hanem egy saját, jól használható választói adatbázis kiépítése.
Népszavazást ugyanis Magyarországon jogszerűen csak az Országgyűlés vagy a köztársasági elnök írhat ki, illetve megfelelő számú aláírás összegyűjtése után lehet kezdeményezni. A Tisza Párt azonban nem ezzel próbálkozik. Ehelyett egy politikai akcióval készül, amelynek során „teret adnak” a választóknak a véleménynyilvánításra. Ez szép megfogalmazás, de a lényeg az, hogy az emberek személyes adatait fogják elkérni, hiszen enélkül még egy jól szervezett közvélemény-kutatás sem működhet.
A bejelentés időzítése sem véletlen. Magyar Péter azzal próbálja tematizálni a közbeszédet, hogy már most megkezdi az adatgyűjtést, majd erre építve szervezi a 2026-os választási kampányát. Az pedig, hogy Orbán Viktort azzal támadja, hogy „gyáva kikérni az emberek véleményét”, különösen pikáns, hiszen a Tisza Párt sem egy hivatalos népszavazás útját járja, hanem egy saját kezdeményezést épít, amely semmilyen jogi kötőerővel nem bír.
A „minden hazaszerető magyar embert” mozgósító kampány tehát nem más, mint egy politikai adatbázis-építési hadjárat, amely során az emberek – jóhiszeműen vagy dühükben – megadják személyes elérhetőségeiket, hogy aztán 2026-ban a megfelelő időpontban megkereshessék őket. A valódi választás pedig akkor lesz, amikor tényleg számítani fog: az országgyűlési választásokon. Addig is érdemes észben tartani, hogy ha valaki „népszavazást” ígér, de közben csak az adatait kéri, akkor nem a demokráciát építi, hanem a saját politikai gépezetét.




