Maró szagú és türkizkék lett a Duna Újpestnél

környezet

Olvasói észrevételt közöl az Index. A fotók beküldője azt írja, 1981-ben kezdett kenuzni a Dunán, rendszeresen szokott evezni az újpesti szakaszon. 

„Hétfő reggel 8 óra után a Marina-part előtt eveztem el, amikor azt vettem észre, hogy a folyó vize büdös, maró szagú, türkizkék folyadékká változott. Ösztönösen középre húzódtam, féltem beleevezni, mert nem akartam, hogy rám fröccsenjen vagy kimarjon az anyag. Ilyet, vagy hasonlót én még élővízben sosem láttam. Nagyon durva szennyezés volt, és bár hozzászoktam a Dunán sok mindenhez, de ez kiverte a biztosítékot.” – emlékezett vissza. Róbert azt látta, hogy egy befolyón keresztül nagy mennyiségű, élénk színű folyadék zúdul ki. Semmi köze nem volt sem szennyvízhez, sem olajhoz. Annyira felháborodott, hogy felhívta a 112-t, és bejelentette a környezetszennyezést.

Azt is elmondta, visszaevezett a helyszínre, ahol fél órával később a szennyeződés már jóval kisebb területű volt, a befolyó víz is sokkal lassabban csordogált, de még színes volt. A katasztrófavédők csak ezután érkeztek meg. A folyadék azonban még ekkor is egyértelműen látszott. Időközben a vízi rendőrök is befutottak, ekkor még ők is látták a hajójukból a part menti színes vizet.

Elképzelhető, hogy a folyadéknak az építőiparhoz lehet valami köze. A befolyótól pár száz méterre ugyanis komoly építkezések vannak, és lehet, hogy valami maradék épületgépészeti savtól, vegyszertől vagy festéktől akartak megszabadulni.

Az Index megkereste a katasztrófavédelmet az ügyben, ahol azt válaszolták, hogy a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság vízügyi hatósági szakemberei a Fővárosi Csatornázási Művek szakembereivel közösen már szemlét tartottak a Duna Marina-parti részén. A helyszíni vizsgálatok szerint a folyó vize egy csapadékvíz-kivezetőnél elszíneződött, de veszélyes anyag határérték feletti szennyezését nem mutattak ki. Az FCSM Zrt. mintát vett, annak elemzése folyamatban van. Az FCSM-nél azt mondták, hogy a vízből vett minta elemzése még folyamatban van.

Ugyanilyen szennyezést lefényképeztek 2019. szeptember 21-én is ugyanott, s a szennyezés három napig folytatódott.

Forrás: Index, Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Fotó: Index, Horváth Iván

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük