Hónapokra átalakul a forgalom Újpesten – elindul az István út és a Pozsonyi utca felújítása
Március 16-án, hétfőn megkezdődik az egyik legfontosabb újpesti közlekedési tengely felújítása: a BKK beruházásában elindul az István út és a Pozsonyi utca korszerűsítése. A kivitelező már átvette a munkaterületet, az előkészítő munkák pedig már javában zajlanak. A beruházás a következő hónapokban jelentősen átalakítja a környék forgalmi rendjét, ezért az arra közlekedőknek hosszabb menetidőre és ideiglenes korlátozásokra kell készülniük.
A felújítás célja, hogy biztonságosabbá és korszerűbbé váljon az egyik legforgalmasabb újpesti útszakasz. A munkák során teljesen megújul a jelenleg sok helyen rossz állapotú útpálya, valamint a járdák burkolata is a Görgey Artúr utcától egészen a Madridi utcáig. A beruházás összesen mintegy 1,8 kilométer hosszú szakaszt érint.
A kivitelezés több ütemben zajlik majd, és a Pozsonyi utca–Tél utca csomópont külön ütemben újul meg. Bár az útfelújítás ideje alatt az István út és a Pozsonyi utca mindkét irányban járható marad, az egyes szakaszokon sávlezárásokra kell számítani. A munkák során ütemenként a belső vagy a külső sávot zárják le, az ütemváltások idején pedig további átmeneti korlátozások is előfordulhatnak. A gyalogos- és kerékpáros közlekedés végig biztosított marad.
Az első ütem március 16-án indul. Ennek során a Pozsonyi utca Madridi utca és Tél utca közötti, déli szakaszán mindkét oldalon lezárják a szélső forgalmi sávot, így a járművek irányonként egy-egy sávon haladhatnak majd. A keleti oldalon a Chinoin utca, a Lebstück Mária utca és az Anonymus utca ideiglenesen zsákutcává válik, míg a nyugati oldalon lévő szervizút továbbra is megközelíthető marad.
A Pozsonyi utca Tél utca és Árpád út közötti szakaszán, az Újpest-központ felé vezető oldalon szintén lezárják a szélső sávot, így ezen a részen is egy sávon halad majd a forgalom. A Munkásotthon utca ezen időszak alatt zsákutca lesz.
A felújítás a közösségi közlekedést is érinti, bár az első ütemben a villamosközlekedés változatlan marad. Az Angyalföld kocsiszín nevű buszmegállót mindkét irányban ideiglenesen 45–50 méterrel előrébb helyezik át.
A BKK a felújítás idején igyekszik erősíteni a kötöttpályás közlekedést is. Április közepétől a reggeli és délutáni csúcsidőben a 12-es villamosok a Lehel térig közlekednek majd, így közvetlen, átszállásmentes kapcsolat jön létre Rákospalota és Angyalföld között. A 14-es villamos menetrendje nem változik, ugyanakkor a két járat együtt sűrűbb villamosközlekedést biztosít majd Újpest és a Lehel tér között.
A villamosforgalmat érintő esetleges korlátozásokra csak később, várhatóan a nyári időszakban kell számítani.
A BKK beruházóként és közlekedésszervezőként azt ígéri, hogy a kivitelezés során igyekszik a lehető legkisebbre csökkenteni a közlekedők terheit, miközben biztosítja a felújításhoz szükséges munkaterületet. Az autósoknak ugyanakkor érdemes előre tervezniük az utazást, és ahol lehet, a kötöttpályás közlekedést választaniuk.




