A Medián szerint áttörte a gátat a Tisza – vezetnek a teljes népességen belül is

közélet politika

A legfrissebb Medián felmérés eredményei földrengésszerű változást jeleznek: a Tisza Párt, Magyar Péter vezetésével, túlszárnyalta a Fideszt, és jelenleg több támogatottsággal bír, mint a kormánypárt és a Mi Hazánk együtt. Ez az áttörés nem csak egy pillanatnyi szimpátiát tükröz, hanem egy új perspektívát is nyit a választók előtt – felcsillantva a reményt, hogy a Fidesz leváltható.

Orbán Viktor 2006 óta verhetetlennek számít a hazai politikai palettán, de ez az aura most halványulni látszik. A Fidesz sikerei eddig nem csupán hatalmat biztosítottak a pártnak, hanem egy erős üzenetet is közvetítettek: a közéletben való szerepvállalás csak az ő áldásukkal lehetséges. Ennek következtében a rendszer kritikátlan hűséget várt el, az ellenzéki szereplőket pedig folyamatos támadások és visszaszorítás érte. Ez a helyzet hozzájárult ahhoz, hogy a politikai alternatívák elhalványultak, és egyfajta ellenzéki kontraszelekció jött létre.

A Tisza azonban most egy olyan lehetőséget kínál, amely szerint van értelme ellenzéki szerepet vállalni, időt és energiát befektetni a politikába. Magyar Péter megerősödő támogatottsága sokak számára jelzi: van értelme küzdeni a változásért, és van realitása annak, hogy a Fidesz helyett más irányba forduljon az ország. Orbán legutóbbi, provokatív kijelentései – mint például a román gazdaságról szóló posztja – csak növelték a frusztrációt, és ráirányították a figyelmet a kormányzat valódi eredményeire.

A jelenlegi választójogi rendszer, amelyet Orbán saját érdekei szerint alakított, most akár visszájára is fordulhat. A Mi Hazánk pártnak például 106 választókerület közül 71-ben kell jelölteket állítania az országos listaállításhoz, ami megnehezíti helyzetüket. Az egyfordulós választási rendszer pedig lehetőséget ad arra, hogy a szélsőjobboldali pártok helyett a Tisza Párt győzedelmeskedjen az egyéni választókerületekben.

Az is kérdés, hogy a Fidesz érdekeit szolgálná-e a parlamenti küszöb 3 százalékra csökkentése, amely ugyan segíthetné néhány kisebb párt, például a Kétfarkú Kutya Párt és a Demokratikus Koalíció bejutását, de közben az Orbán-támogatók szavazatainak szétforgácsolódását is előidézhetné. Az új közvélemény-kutatási eredmények fényében ez a dilemma is egyre nyitottabbá válik, és kérdéses, hogy Orbán Viktor meg tudja-e tartani korábbi fölényét a 2026-os választások felé közeledve.

A Tisza erősödése így nemcsak a kormányellenes szavazók számára hoz új reményt, hanem alapvetően átrajzolhatja a politikai térképet is, új lehetőségeket teremtve a rendszerkritikus szereplők számára. Az ellenzéki párt stabilitása és növekvő támogatottsága egyre nagyobb kihívást jelenthet a Fidesz számára, és megnyitja az utat az aktív, elkötelezett politikai szerepvállalás előtt.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük