Megszűnik a Szabad Európa magyar kiadása

média

Az Egyesült Államok Globális Médiaügynökségének (USAGM) döntése alapján november 21-től megszűnik a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió (RFE/RL) magyar szerkesztősége – jelentette be a médium csütörtökön. A szerkesztőség honlapján közzétett közlemény szerint a munkatársak „az újságírás legjavát adva” dolgoztak az elmúlt években azon, hogy a hazai közönség független, hiteles és objektív tájékoztatáshoz jusson. Mint írták: bár új tartalom már nem készül, az eddig megjelent cikkek és videók továbbra is elérhetők maradnak a szabadeuropa.hu oldalon.

Az RFE/RL központi felületén Steve Capus elnök-vezérigazgató is megemlékezett a magyar szolgálat munkájáról, méltatva a szerkesztőség erőfeszítéseit és szakmai elkötelezettségét. A magyar részleg 2020-ban indult újra, miután az Egyesült Államok Kongresszusa támogatta a szolgálat visszatérését Magyarországra. A Szabad Európa magyar kiadása korábban 1950 és 1993 között működött, és fontos szerepet játszott a vasfüggöny mögötti tájékoztatásban.

A döntés hátterében az USAGM lépése áll: a felügyeleti szerv november 5-én értesítette a Kongresszust arról, hogy meg kívánja szüntetni az RFE/RL magyar szolgálatát. Az ügynökség a Voice of America és több más amerikai finanszírozású műsorszolgáltató felett is felügyeletet gyakorol, így stratégiai átalakításai közvetlen hatással vannak a nemzetközi médiahálózatra.

A magyar szerkesztőség megszűnése egy olyan időszakban történik, amikor a független újságírás helyzete itthon egyre szűkebb mozgástérben kénytelen dolgozni. Bár a Szabad Európa magyar kiadása csupán négy évig működött újra, számos tényfeltáró anyagával és közéleti riportjával fontos szereplője lett a hazai médiatérnek. Mostantól azonban ez a hang elhalkul – az archívum viszont megmarad, emlékeztetve arra, milyen szerepet tölthet be egy független szerkesztőség a közélet tisztulásában.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük