Újabb alaptörvény-módosításról dönt az Országgyűlés hétfőn

közélet

Hétfő délután fontos szavazások várhatók a Parlamentben: a képviselők több nemzetközi egyezmény kihirdetéséről, valamint az Alaptörvény tizenötödik módosításáról is dönthetnek a kormánypárti többség kezdeményezésére. A tervezet több, politikailag érzékeny témát is érint.

A javasolt módosítás egyik legvitatottabb eleme, hogy az Alaptörvényben rögzítenék: a gyermekek születési nemének megfelelő önazonossághoz való jogának védelme kiemelt jelentőségű, alapvető jog. Emellett bekerülhet az alaptörvénybe, hogy a gyermekek testi, szellemi és erkölcsi fejlődésének védelme is különleges védelemben részesül. A kormánypártok szerint ezek a rendelkezések a gyermekvédelem erősítését szolgálják, bírálói azonban úgy vélik, a módosítások tovább szűkíthetik a nemi kisebbségek jogait.

Szintén az alkotmány részévé válhat a készpénzes fizetéshez való jog, amit a kormány „alapvető jogként” kíván rögzíteni. Emellett a javaslat alapján tilos lenne Magyarországon a kábítószerek előállítása, használata, terjesztése és népszerűsítése, ami eddig is büntetőjogi tényállás volt, most viszont alkotmányos szintre emelkedne.

A módosítás részeként lehetővé válhat az is, hogy azoknak a magyar állampolgároknak az állampolgárságát, akik más állampolgársággal is rendelkeznek, határozott időre felfüggesszék.

A hétfői parlamenti ülésen egyébként számos más döntés is napirenden szerepel. Szavaznak például a közlekedési alkotmánynak nevezett törvénycsomagról, amely a személyszállítási szolgáltatásokat szabályozza, valamint az egyszerűsített foglalkoztatás új szabályairól, amelynek értelmében a mezőgazdasági idénymunka keretében dolgozható napok számát 2026-tól 210-re emelik.

A képviselők továbbá elfogadhatják a nemzetiségek helyzetéről szóló beszámolót, illetve dönthetnek a csapatmozgásokkal és az állami tulajdonú pénzintézetek – köztük a Magyar Fejlesztési Bank és az Eximbank – működését érintő változtatásokról is.

A parlamenti ülés 13 órakor kezdődik napirend előtti felszólalásokkal, majd másfél órán keresztül kérdések és azonnali kérdések következnek, mielőtt sor kerülne a határozathozatalokra.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük