Nagyobb kosár, kisebb ár: Szlovákiában jártunk bevásárolni

kereskedelem

Az egyre emelkedő hazai árak arra ösztönöznek sokunkat, hogy megvizsgáljuk a külföldi vásárlás lehetőségét. Mi is kíváncsiak lettünk, vajon valóban megéri-e átlépni a határt Szlovákia felé egy nagyobb bevásárlás céljából. Úgy döntöttünk, kipróbáljuk, és személyesen szerzünk tapasztalatokat a szomszédos ország áruházaiban, hogy megismerjük az árak és a termékválaszték közötti különbségeket.

Már az induláskor tudtuk, hogy a fő kérdés az árkülönbségekről szól. Magyarországon a 27%-os áfa jelentős terhet ró ránk, vásárlókra, míg Szlovákiában ez az alapvető élelmiszerek esetében mindössze 10%, a többi termékre pedig 20%. Ez az eltérés már önmagában is elég ahhoz, hogy érdemes legyen megfontolni az utazást.

Az első tapasztalataink vegyesek, de inkább pozitívak voltak. A húsok ára Szlovákiában meglepően hasonló volt a hazaihoz, így ezeknél a termékeknél nem igazán találtunk jelentős megtakarítást. Viszont a zöldségek, gyümölcsök, tartós élelmiszerek, tejtermékek, halak, egészséges – vegán – termékek, cukormentes áruk és az alkoholos italok esetében már komoly árkülönbségek voltak. Ezeknél a termékeknél az általunk meglátogatott szlovák áruházban jóval kedvezőbb árakat találtunk, és itt kezdődött a valódi spórolás.

Érdekes volt látni, hogy olyan magyar termékek, mint például a Pick téliszalámi vagy a Csabai kolbász, olcsóbban kaphatók Szlovákiában, mint Magyarországon. Fontos megjegyezni, hogy ezeknél a termékeknél nem csak az áfa különbsége okozta az árkülönbséget, hiszen a szlovák árak jóval alacsonyabbak voltak annál, hogy azt kizárólag az áfa eltérés indokolná. Ez különös helyzetet teremt, hiszen hazai termékekről van szó, mégis kedvezőbb áron jutunk hozzájuk külföldön – igazolva sztereotípiákat.

A termékek minőségével kapcsolatosan nem volt panaszunk: ugyanazokat a nemzetközi és magyar márkákat találtuk meg, amelyeket itthon is megszokhattunk. Egyes termékek más csomagolásban vagy eltérő márkanév alatt kerültek a polcokra, de az alapvető minőség nem változott. Így az a félelem, hogy külföldön esetleg gyengébb minőségű árut kapunk, alaptalannak bizonyult.

Az utazás költsége és az időráfordítás természetesen fontos tényezők, amelyeket figyelembe kell venni. Számunkra a 92 kilométeres út nem volt túl nagy kihívás, de azoknak, akik távolabb élnek, érdemes jól átgondolniuk, hogy megéri-e a ráfordított idő és üzemanyag. Ugyanakkor, ha előre megtervezzük, mit szeretnénk vásárolni, és odafigyelünk a kedvező árakra, jelentős megtakarításokat érhetünk el. Például a gyümölcsök, zöldségek és az olyan tartós termékek, mint a tésztafélék, jóval olcsóbbak voltak, így ezekre érdemes koncentrálni egy ilyen bevásárlás során.

Összességében arra a következtetésre jutottunk, hogy megéri időt és energiát fordítani a szlovákiai bevásárlásra. Még Budapestről is érdemes elgondolkodni egy ilyen úton, hiszen a határ nincs messze, és a különbségek jelentősek. Nem kell külön figyelni arra, hogy olcsóbb termékeket keressünk – alapvetően sok termék jóval kedvezőbb áron kapható, mint itthon. Mi a saját bőrünkön tapasztaltuk, hogy komoly megtakarításokat érhetünk el, és úgy gondoljuk, érdemes kipróbálni. Akár egy délelőtti út is elegendő lehet ahhoz, hogy jelentős összegeket spóroljunk a mindennapi bevásárlás során.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük