Donáth Anna: Mivel a magyar hatóságok nem lépnek, az EU-ban folytatjuk a Pegasus-ügy kivizsgálását!

ellenzék Európai Unió politika

Ezen a héten kiderült, hogy a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség bűncselekmény hiányára hivatkozva megszüntette a Pegasus-ügyben “jogosulatlan titkos információgyűjtés vagy leplezett eszköz jogosulatlan alkalmazásának bűntette” miatt elrendelt nyomozást. Korábban hosszas időhúzás után az adatvédelmi biztos is arra jutott: nem történt semmiféle jogsértés.

Donáth Anna álláspontja szerint a valóság ezzel szemben az, hogy ez lehetetlen: a magyar kormány elismerte, hogy újságírókat, civileket, diákokat, üzletembereket, ellenzéki politikusokat, ügyvédeket, újságírókat, saját államtitkárát és volt kormánytagokat figyeltek meg a Pegasus nevű kémszoftverrel. Arról pedig a mai napig nem tudni semmit, hogy a tömeges megfigyelést miért végezték, ahogy arról sem mondtak el semmit, hogy az egyes megfigyeltek pontosan mit követtek el, milyen gyanú merült fel, amiért bármennyire is indokolható lett volna a megfigyelésük.

A Momentum EP képviselője szerint ráadásul, az ellenzéki politikusok és újságírók titkos megfigyelése súlyosan sérti a demokrácia alapjait. Ha az egyik oldal folyamatosan információkkal rendelkezik arról, mit csinálnak politikai ellenfelei, akkor könnyedén beavatkozhat a politikai versenybe. Donáth szerint ugyanígy teljesen szembemegy a demokratikus elvekkel az újságírók megfigyelése: ők csak a munkájukat végzik, sokszor például a hatalom korrupciós ügyeit tárják fel.

Donáth Anna kijelentette, hogy ezért mindenképpen folytatni fogja a munkát az Európai Parlamentben a kezdeményezésére felállított Pegasus-bizottságban. A bizottság a magyar lehallgatások kivizsgálása mellett egész Európára kiterjedő vizsgálatot is folytat majd. Az elmúlt hónapokban ugyanis kiderült, hogy ezt a veszélyes, visszaélésekre alkalmas lehallgatószoftvert több állam is saját állampolgárai ellen használta: Lengyelország és Spanyolország kormánya is visszaélt a terrorizmus elleni harcra kifejlesztett kémszoftverrel.

A bizottságnak a momentumos EP képviselő szerint rengeteg munkája lesz: a következő hónapokban minden olyan döntéshozót meghallgatnak és számonkérnek, aki a gyanú szerint politikai célokra, politikai ellenfelek megfigyelésére használta a kémszoftvert. A bizottság végső célja pedig, hogy erőteljes, európai szintű együttműködéssel feltárja a demokráciát is veszélyeztető megfigyeléseket, és európai szintű Pegasus-törvényt fogadjon el az Európai Parlament.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük