Karácsony: Egy éjszaka alatt 60 milliárddal ugrott meg a fővárosi iskolák, óvodák távhőköltsége
A távhődíjról szóló kormányzati döntés összesen 750 önkormányzati, állami vagy civil-karitatív fenntartású intézményt érint Budapesten, az óvodáktól kezdve az idősotthonokig. – írja a Telex.
Levélben fordult Palkovics László ipari miniszterhez, hogy vonják vissza a péntek esti Magyar Közlönyben megjelent határozatot, ami szerint átlagban 13 és félszeresére drágul a fővárosi oktatási, szociális intézmények távhődíja, jelentette be sajtótájékoztatón Karácsony Gergely főpolgármester.
Karácsony elmondta, hogy a döntés összesen 750 önkormányzati, állami vagy civil-karitatív fenntartású intézményt érint az óvodáktól kezdve az idősotthonokig. Ezek az intézmények péntekig nagyjából 4 milliárd forintnyi távhőszámlát fizettek ki egy fűtési évben, a rendelet szerint viszont szombattól mintegy 64 milliárd forintosra nő a távhőköltségük. – olvasható a cikkben.
Ez azt jelenti, hogy az intézmények fenntartóinak 60 milliárd forintos többletköltséggel kell számolni ezen a télen, tette hozzá Karácsony. (Csak a budapesti városháza fűtése egymilliárd forinttal többe kerülne kalkuláció szerint.) – írja a portál.
A főpolgármester szerint az új ár egy rossz döntésen alapul, az Energiahivatal ugyanis pont akkor határozta meg azt, amikor a legmagasabb volt a piaci gázár. (A távhőt leginkább gázos erőművek szolgáltatják.)
Arra a kérdésre, hogy ha nem mérsékelik a távhődíjakat, akkor lesznek-e intézménybezárások, Karácsony azt mondta: lehet takarékoskodni, de az Energiahivatal rossz döntése miatt intézményeket bezárni nem jó út.




