
Lex Dézsi: Lehet valaki egyszerre polgármester és kardiológus főállásban?
Dézsi Csaba András ígéretet kapott arra a Fidesztől, hogy Győr polgármestereként is lehetővé teszik a számára, hogy folytathassa a munkáját mint kardiológus orvos – erősítette meg a megválasztott polgármester az Atv.hu-nak.
Ezt már sejteni lehetett, mert Kövér László a közös kampányvideójukban azt mondta, hogy Dézsi „a betegeit nem fogja cserben hagyni”.
EHHEZ AZONBAN TÖRVÉNYMÓDOSÍTÁS KELL,
mert a hatályos jogszabályok szerint a városvezetői tisztség összeférhetetlen az eddigi pozíciójával. Kardiológusként akkor dolgozhat tovább, ha módosítják a polgármesterek jogállásáról szóló rendelkezéseket.
Glázer Tímea – aki az ellenzék közös győri polgármesterjelöltje volt az októberi választáson, és csak alig száz szavazattal maradt alul Borkai Zsolttal szemben – azt nyilatkozta, hogy „egy nap telt el azóta, hogy Dézsi Csaba András lett Győr polgármestere, máris kiderült, hogy a Fidesz átverte a győri választókat. A hírek szerint ugyanis Dézsi nem adja fel orvosi praxisát a polgármesterségért, és hogy egyszerre lehessen kardiológus és városvezető, a Fidesz – szokás szerint – gyorsan törvényt is módosít.”
– Mind a polgármesteri pozíció, mind az orvosi praxis egész embert kívánó feladat, így a DK szerint a győriek egyszerre veszítettek el egy kardiológust és egy városvezetőt, méghozzá úgy, hogy a választás pillanatában erről nem is tudhattak, mert eltitkolták előlük – közölte Glázer Tímea.
2010-ben szintén a győri polgármester, Borkai Zsolt miatt alkották meg a „lex Borkait”. Az akkori fideszes választási győzelem után az Országgyűlés módosította az alkotmányt, és megtiltották a fegyveres testületek tagjainak, hogy leszerelésük után 3 évig választáson induljanak. Az eredeti terv szerint a módosítás azonban 5 éves korlátozás lett volna, de a fideszesek a szavazás előtt nem sokkal 3 évre mérsékelték a moratóriumot. Ez pozitívan érintette Borkai Zsoltot, aki 2006-ig honvéd alezredes volt, és így az eredeti javaslat értelmében nem indulhatott volna a 2010-es önkormányzati választáson, ahol újraválasztották győri polgármesterré.
Aztán tavaly megszavazták a „lex Rácz Zsófiát” is, ez tette lehetővé, hogy az egyetemista joghallgató, Rácz Zsófia az Emmi ifjúságpolitikáért felelős helyettes államtitkára legyen. Előtte a törvény legalább egy alapfokú diplomát és szakirányú tapasztalatot írt elő.
Forrás: Újpesti Hírmondó, Atv.hu
Fotó: MTI