Megajánlott ötöst a gazdagoknak – tiltakozás volt a Corvinuson

közélet

Ádám Zoltán, a Corvinus vizsgabotrányát feltáró, majd ezt követően elbocsátott oktató visszahelyezéséért tüntetett maroknyi oktató, diák és szimpatizáns az egyetemen kedden, az intézmény szenátusnak ülésezése előtt – írta a Mérce.hu.

A demonstrálók transzparensekkel várták az ülésterem előtt a szenátus tagjait, amelyeken többek között a„Ne romboljátok az egyetem hírnevét!”, a „Megajánlott ötöst a gazdagoknak!”, illetve a „MOLitikailag megbízhatatlan?” feliratok szerepeltek.

A szenátusi ülésre azután került sor, hogy október 24-én azonnali hatállyal elbocsátotta a Corvinus egyetem Ádám Zoltánt, aki idén év elején etikai vizsgálatokat kezdeményezett azután, hogy egy befolyásos családból származó hallgatója annak ellenére vizsgázhatott le az egyik tantárgyból, hogy előzőleg nem teljesítette a félév során előírt tantárgyi követelményeket. Az érintett hallgató a többiektől elkülönítve, egy kifejezetten neki készített vizsgasor alapján tehetett vizsgát.

A keddi szenátusi ülésre a Mérce szerint Toronyai Gábor, az egyetem szakszervezeti bizottságának elnöke és a szenátus tagja két határozati javaslatot nyújtott be:

  • az egyikben egy, szenátusi tagokból álló három-öt fős eseti bizottság létrehozását sürgette, amely minden integritás- vagy autonómiasértési kísérletnek – utalva itt arra, hogy az egyetem vezetői felülbírálták az etikai bizottságok határozatait – rövid úton elejét tudja venni.
  • A második határozat haladéktalanul kezdeményezte volna, hogy az egyetem ismét létesítsen munkaviszonyt Ádám Zoltánnal, visszahelyezve őt állásába.

A több mint négy órán át tartó szenátusi ülés egyik résztvevőjétől úgy értesült a portál, hogy a szenátus napirendre sem vette Toronyai Gábor javaslatait. A Mérce információi szerint a szenátus egyik tagja nehezményezte, hogy Ádám Zoltánt egy olyan eljárás végén marasztalták el, amelyben ő tanúként szerepelt, és amely során nem is tájékoztattak arról, hogy milyen retorzió érheti. Egy másik szenátor az eljárásokból levont tanulságok közül hiányolta, hogy az egyetem miként fogja megvédeni a hallgatókat a befolyásos szülők vagy hallgatók megkereséseitől.

Szabó Lajos megbízott rektor az esemény utáni arról beszélt, hogy az egyetemen nincs megkülönböztetés se vagyoni helyzet, se más tulajdonságok alapján. Ádám visszavételével kapcsolatban jelezte, hogy ez a döntés valójában nem is a szenátus hatásköre, tehát nem ezen a fórumon kellett volna benyújtani – meglátása szerint viszont a munkáltató felelős döntést hozott, amit nem szükséges megmásítani. Jelezte ugyanakkor, hogy tudomása van róla, hogy Ádám munkaügyi pert fontolgat az egyetem ellen, így ez esetben a bíróság fog dönteni az ügyben.

A rektor azt is elmondta, hogy a Corvinuson már működik egy úgynevezett belső visszaélés-bejelentési rendszer, amelyet az Országgyűlés által elfogadott, EU direktíván alapuló új Panasztörvény értelmében minden legalább 50 személyt foglalkoztató intézménynek létre kellett hoznia. Éppen ezért véleményük szerint nem szükséges egy újabb platform vagy bizottság felállítása.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük