Gyermekeik a Varga–Magyar-harc első áldozatai
A Magyar Péter és volt felesége, Varga Judit egykori igazságügyi miniszter közötti közéleti csatározásban immár olyan súlyos személyes vádak fogalmazódtak meg a nagy nyilvánosság előtt, amelyek miatt a Blikk és az Index is megkeresett egy-egy pszichológust. Mindkét lap arra volt kíváncsi, milyen hatással lehet a nyilvános üzengetés gyermekeikre, akiket megosztott felügyelettel nevelnek.
Csehák Hajnalka azt mondta a Blikknek, egy ilyen helyzetben a szülő indirekt módon döntés elé állítja a gyermeket, hogy válasszon szülei között.
Olyan érzéseket kell feldolgozniuk, amiket kiskorúként még nem értenek. Ilyenkor visszafordíthatatlan károk keletkeznek a gyerekek lelkében, amelyek kihatással lehetnek a felnőtt életükre is.
A gyerekek bizalmatlanná, szorongóvá válhatnak a nagy publicitást kapó családi vitától, amelyben az egyik szülő komoly váddal illette a másikat nyilvánosan. A gyerekek az iskolában is konfliktusba kerülhetnek emiatt, nem mindegy, hogy iskolatársaik mit hallanak otthon. A gyerekek elég kegyetlenek tudnak egymással lenni, csak remélni lehet, hogy a pedagógusok kezelni tudnak egy esetlegesen felmerülő, bántó helyzetet – tette hozzá Csehák Hajnalka.
Gyarmathy Éva klinikai és neveléslélektani szakpszichológus az Indexnek szintén azt mondta, Varga Judit és Magyar Péter többszörösen árthat a nyilvános üzengetéssel közös gyermekeiknek, akiknek elvész a szülőkbe vetett bizalmuk, kontrollvesztést élnek meg, nem tudják, ki irányít. Oldalt kell választaniuk, és a gyerekeknek ez hatalmas törés. A szakértő szerint eleve
nemtelen eljárás szakmai, politikai vitába a személyes vonatkozásokat, oldalakat beemelni, de ha a családban élő kiskorúakat is érinti a pár/volt pár vitája, akkor különösen.
A gyerekeknek egy ilyen elmérgesedett állapotot akkor van esélyük épségben megúszni, ha előzetesen kaptak elég muníciót a leküzdéséhez, de a szakember felfoghatatlannak tartja, hogy a szülők ennek teszik ki őket. Gyarmathy Éva szerint a jelenlegi helyzeten nagyon sokat segítene, ha gyorsan lezárnák a sárdobálást, mert a szorongás, a bizonytalanság, az elveszettségérzés és a tehetetlenség már felerősödhetett bennük, ami szorongásos, súlyosabb esetben személyiségfejlődési zavarhoz vezethet. A szorongás súlyosabb jeleinél már szükség van szakemberre, de enyhébb szinten főleg a szülők tudnának segíteni, bár leginkább valószínűleg épp a szülőknek van szükségük segítségre – tette hozzá a szakpszichológus.