2026. végére felépül a modern lakópark az Ady művelődési ház helyén

Ingatlan

Pár éve zárt be az egykor népszerű Ady Endre Művelődési Ház Újpesten. Nagy botrányt kavart a terület eladása, ellenzéki politikusok szerint jóval a piaci ár alatti négyzetméteráron adták el a területet, „Újpest történetének legnagyobb ingatlanbotrányának” nevezték az ügyet.

Az előző választások után felálló új képviselő-testület megpróbálta ugyan visszaszerezni a telket, sikertelenül. Az épületet 2020-ban bontani kezdték.

Ferencz István Kossuth-díjas építész talán legfontosabb budapesti épülete tűnt el így. Az egykori kultúrház az új, vásárcsarnokkal kombinált rendezvényközpont elkészültével vált feleslegessé. 

Sokáig nem lehetett tudni, mi készül a Tavasz utca 4. szám alatti telken, bár sokat elárult, hogy a tulajdonos-beruházó Maximal Építő Kft. elsősorban lakásépítéssel foglalkozik.

2018 őszén nyilvános pályázatot írtak ki a 6605 négyzetméteres terület értékesítésére, az önkormányzat kezdeményezte az intézményi besorolás megváltoztatását vegyes övezetté – ami ipari, kereskedelmi vagy lakócélú létesítmények építését is lehetővé teszi. A folyamatban levő átminősítésről csak a nettó százezer forintért megvásárolható pályázati dokumentációból lehetett értesülni, a felhívásból nem – ezért sem meglepő, hogy csak egyetlen ajánlattevő volt a pályázaton. Az ügyben 2019 szeptemberében hűtlen kezelés vádjával feljelentést tettek, ezt azonban később a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) elutasította.

2019 novemberében jelentette be az önkormányzat a visszavásárlási szándékát, de a Maximal Építő Kft. a korábbi vételárnak megfelelő 500 millió forint mellett a beruházásra felvett 250 millió forintos bankkölcsön átvállalását is feltételül szabta az adásvételhez. Az önkormányzat zsebét terhelte volna emellett a félmilliárdos vételár 27 %-os áfája is. Ennek fényében a IV. kerületi Önkormányzat Gazdasági és Tulajdonosi Bizottsága úgy döntött: nem javasolja a terület visszavásárlását. .

A Maximal Építő Kft. immár a terület birtokosaként 2020 márciusában bontási engedélyt kapott a Budapest Főváros Kormányhivatala Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztályától. A cég végül továbbértékesítette az ingatlant, írja az önkormányzat.

2023 decemberében látott napvilágot az információ, miszerint a telek a több évtizedes ingatlanfejlesztési múlttal rendelkező BAM csoport tulajdonába került, mely cég Budapest számos pontján épített lakóparkokat és társasházakat. Az új tulajdonos jelezte: BAM living Újpest néven 146 lakásos lakókomplexumot kívánnak felhúzni.

A lakópark tervezése során arra törekedtek, hogy az épület megjelenésében a mai kornak megfelelő modernitás és elegancia, valamint a smart technológiák széles körű használhatósága kerüljön fókuszba, írták az ismertetőben. A lakóparkban többféle lakások lesznek a kis stúdióktól egészen a penthouse apartmanokig. Az okos megoldásokkal felszerelt lakások mellett közösségi terek, üzletek, co-working irodák és egy 160 állásos intelligens P+R parkolóház is várja majd a beköltözőket.

2024 májusában elindult az építkezés, a tervek szerint a munka 2026 negyedik negyedévéig tart majd, a lakásokat azonban már most eladásra kínálják az interneten; a 146 lakásból mintegy 40 már el is kelt.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük