Drágulás az iparban: Miért kerül minden többe, és mit jelent ez nekünk?
A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint 2024 novemberében az ipari termelői árak átlagosan 7,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Ez annyit jelent, hogy a gyárakból kikerülő termékek és az ipari szolgáltatások ára jelentősen megugrott, és ennek hatása előbb-utóbb a boltok polcain is érezhető lesz.
A belföldi értékesítési árak 3,2 százalékkal nőttek, míg az exportált termékek ára ennél jóval nagyobb mértékben, 10,2 százalékkal emelkedett. A drágulás mögött két fő ok áll: egyrészt a forint euróhoz viszonyított gyengülése, másrészt az energia világpiaci árának emelkedése.
Ha csak az előző hónaphoz viszonyítunk, a számok még meredekebb emelkedést mutatnak: a belföldi értékesítési árak 3 százalékkal, az exportárak 4,9 százalékkal nőttek októberhez képest, így az ipari árak egy hónap alatt összességében 4,3 százalékkal emelkedtek.
A részletes adatokból kiderül, hogy a feldolgozóipar – amely a belföldi ipari értékesítés 60 százalékát adja – 4,2 százalékos áremelkedést produkált, míg az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) csupán 0,5 százalékkal drágult. Az élelmiszeripar is hozzátette a magáét a növekedéshez: itt 3,5 százalékkal nőttek az árak.
Az exportpiacon még jelentősebb eltérések láthatók. A feldolgozóipari exportárak 6,8 százalékkal, míg az energiaipari exportárak elképesztő mértékben, 22,3 százalékkal ugrottak meg egy év alatt.
Ha az egész évet nézzük, 2024 januárja és novembere között a belföldi értékesítési árak átlagosan 2,1 százalékkal csökkentek, míg az exportárak 1,5 százalékkal emelkedtek. Így összességében az ipari termelői árak mindössze 0,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.
Mit jelent mindez a hétköznapokban? Röviden: a gyárak drágábban állítják elő a termékeket, az energia nem lesz olcsóbb, és a forint gyengesége továbbra is kihívást jelent. Ennek hatása előbb-utóbb a boltokban is megjelenik – ha még nem találkoztunk vele, hamarosan fogunk. A kérdés csak az, hogy meddig tart ez a tendencia, és hogyan tudunk alkalmazkodni hozzá.