Wintermantelék legnagyobb ingatlanmutyija: hogyan vált a közvagyon saját magánvagyonná?
Az Újpesti Hírmondó legfrissebb tényfeltáró riportja a Fidesz egyik, ha nem a legnagyobb újpesti ingatlanmutyiját tárja fel. Az Ady Endre Művelődési Központ eladása sem volt piskóta, de ehhez képest eltörpül.
A történet középpontjában a Vivibile Zrt. áll, egy cég, amely a 2019 előtti években számos önkormányzati ingatlant szerzett meg rendkívül kedvező áron Újpesten, köztük a Mátyás téri és az Erkel Gyula utcai ingatlanokat. Az ügylet főszereplői között megtalálható Wintermantel Zsolt, Újpest milliárdos korábbi polgármestere, és alpolgármesterei, valamint a Fidesz helyi elnöke is.
Az előzmények – ingatlanok értékesítése
A Mátyás tér 3. szám alatt található ingatlan korábban 8 lakást és egy műhelyt foglalt magában, melyből 7 önkormányzati tulajdonban volt. 2016-ban a frissen alapított Vivibile Zrt. gyorsan, pár nappal a bejegyzése után, megvásárolta az egyetlen magántulajdonban lévő lakást, majd később ajánlatot tett a fennmaradó önkormányzati lakásokra és a műhelyre. A 34,4 millió forintos értékbecslés ellenére az önkormányzat mindössze 14,1 millió forintért adta el ezeket az ingatlanokat a cégnek. Érdekességképpen mindenképpen megemlítjük azt, hogy míg a magántulajdonban lévő 1 db lakást 12,2 millió Ft-ra értékelték, addig az önkormányzati tulajdonban lévő 7 db lakás és 1 db műhely értékesítéséről összesen 14,1 millió forint értékben „állapodtak meg” (saját magukkal – a szerk.).
Az Erkel Gyula utcai ingatlan esetében a négylakásos társasház teljes mértékben önkormányzati tulajdonban volt. Az ingatlanok értékesítéséről polgármesteri döntés született, azaz Wintermantel Zsolt egyszemélyben egy tollvonással döntött az önkormányzati lakások eladásáról, és a vételárat piaci alapon (értékbecslés állítólag készült, de nem kaptuk meg az UV Zrt.-től) 14,5 millió forintban határozták meg. A négy lakás össz mérete 147 m² volt.
Természetesen mind a Mátyás téri, mind pedig az Erkel Gyula utcai ingatlanok esetében is közel 1000-1000 m²-es építési terület hullott a tulajdonos nyakába, ahol egészen elképesztő lakásbizniszbe lehetett belevágni.
A Vivibile Zrt. és a strómanhálózat
A Vivibile Zrt. mögött egy bonyolult céghálózat áll. A Vivibile Zrt. tulajdonosa a Goldenwin Hungary Kft., melynek ügyvezetője, Sztankovics Gábor, számos közbeszerzést nyert Újpesten más cégeivel. A Goldenwin Hungary Kft. tulajdonosa pedig az AHRS Europe Zrt., amelynek ügyvezetője Tóth Sándor, Wintermantel Zsolt jobbkeze, korábban pedig az Újpesti Sajtó Kft. és az Újpesti Vagyonőr Kft. ügyvezetője. A kapcsolatok egyértelműek: az AHRS Europe Zrt. és Wintermantel Zsolt cégei (mint például az Altium Zrt., ahol egyik főrészvényesként van jelen, vagy éppen a G.M. Grémium Kft.) ugyanazon a címen találhatók, és ugyanaz a személy, Zombori Edit végzi a könyvelésüket.
A lakások elosztása
A Vivibile Zrt. az általa megszerzett telkeken társasházakat épített, amelyekből több lakás Wintermantel Zsolt és társai birtokába került. Wintermantel például a Mátyás téri társasházban egy 94 m²-es irodát és egy 34 m²-es lakást szerzett meg hitel nélkül, amelyek piaci értéke akkor összesen nagyságrendileg 120 millió forint lehetett. Rádi Attila, alpolgármester, az Erkel Gyula utcai társasházban egy 46 m²-es lakást „vásárolt meg” szintén hitel nélkül. Bartók Béla, a helyi Fidesz elnökének felesége, K. Dorottya, szintén hitel nélkül „vásárolt” egy 46 m²-es lakást ugyanitt. Molnár Szabolcs alpolgármester egy 63 m²-es lakást vett hitellel, azonban továbbra is egy másik házban él, ami más jogi kérdéseket vet fel a csok szabályainak megsértése miatt.
Nagy István pedig direktben nem jutott lakáshoz. Esetében más megoldást találtak, ugyanis Nagy István fiainak cégébe szállt bele a Vivibile Zrt. tulajdonosként 2019-ben, így adva a cégnek „biztos lábakat” a „fejlődéshez”.
Összefoglalás
A Fidesz újpesti vezetése Wintermantel Zsolt polgármestersége alatt egy maffiaszerű hálózatot működtetett, amely saját magának juttatta az önkormányzati ingatlanokat – ezzel együtt a nagyon értékes építési telkeket – rendkívül alacsony áron. A Vivibile Zrt. központi szereplésével a közvagyon magánvagyonná vált, és a frissen épített társasházak lakásaiból a politikai vezetők is részesültek. Az ügylet részletei és a kapcsolatok egyértelműen mutathatják a korrupció jelenlétét, amely súlyosan sérti az önkormányzati vagyonkezelés alapelveit és az állampolgárok bizalmát.
Ez a történet nemcsak az újpesti lakosok számára jelentős, hanem országos szinten is felhívja a figyelmet a politikai korrupció és a közvagyon magánvagyonná alakításának veszélyeire. Az ügy részleteinek feltárása és az érintettek felelősségre vonása elengedhetetlen ahhoz, hogy visszaálljon a közbizalom és biztosítva legyen a közvagyon átlátható és tisztességes kezelése.
Itt már nem lehet semmin sem csodálkozni. Mindig kidob a média ilyen korrupt esetet, és utána lesz valami retorzió: A megnevezett személy meg az igéretek földje csakhogy megszavazzák.