
A pusztakezes boksz megérkezett Magyarországra, áprilisban Budapesten lesz nagyszabású gála
A korábban bokszvilágbajnoki címmeccseket szervező, jelenleg az IBO-nál supervisorként tevékenykedő Rácz Félix április 19-re pusztakezes nemzetközi gálát szervez a Riz Levente Sportcsarnokba – írta meg a Telex.
Rácz a tavaly megalakuló Magyar Pusztakezes Szövetség egyik alapítója, és a mostani rendezvénnyel szeretne eggyel közelebb lépni afelé, hogy ismét történelmet írjon. Az a terve, hogy jövőre a félnehézsúlyú Szili István a szakág első magyar világbajnoka lehessen. Szili, aki volt az IBO és a WBO interkontinentális bajnoka a profi ökölvívók között, 2022-ben legyőzte a fénykorában több világbajnoki címmel rendelkező Felix Sturmot Dortmundban, most pedig ebben a szakágban is megcsillanthatja képességeit egy külföldi ellenféllel szemben. Már megállapodtak a kiszemelttel, de majd később jelentik be, ki ő – mondta a portálnak Rácz.
A pusztakezes bokszban nem tizenkettő, hanem csak három, illetve öt menet van, a szorító pedig nem négyzet, hanem kör alakú, ezt Rácz erre az eseményre már legyártatta Csehországban, ahol szintén nagy népszerűségnek örvend ez a változat.
A pusztakezes szakágnak, brutalitása ellenére, óriási felfutása van Európában, Amerikában pedig 2021 óta egyre többen fizetnek elő azért, hogy ilyen gálákat láthassanak a neten, ahol a tiszta ütések után a KO többnyire elkerülhetetlen. Az egyik legismertebb nemzetközi sportstreamplatformra (DAZN) januárban több mint kétmillióan fizettek elő, hogy láthassák a philadelphiai eseményt. A helyszíni érdeklődés pedig meghatványozódott néhány év alatt.
„A tanulmányok azt bizonyítják, hogy a kis kesztyűvel mért ütések és a sok menet jóval ártalmasabbak az egészségre a sok kvázi tompa ütés miatt. A veszélyességi ranglistát az MMA vezeti, rögtön a második a K1, ahol lábbal is rúghatnak fejre, nem csak kézzel üthetnek. Harmadik a profi ökölvívás, míg a pusztakezes csak a negyedik ebben a rangsorban. Első hallásra, ha valaki csupasz öklökkel lép a ringbe, nem vitatom, horrorisztikusnak hangozhat, és tényleg törhetnek csontok, de még az olykor látványosan véres sérülések ellenére sem annyira veszélyes. Akik ezt a műfajt bevállalják, tisztában vannak a küzdősportok veszélyeivel. Az érdeklődés már most is nagy, pedig nemrég döntöttük csak el az esemény végleges időpontját és programját. Közel állunk a tévés megállapodáshoz, vagyis tévéközvetítés is várható a helyszínről. Szili István mellett Hámori Ádám többszörös volt amatőr magyar bajnok, Veres Tibor K1- és MMA-bajnok és még jó páran lépnek szorítóba az est folyamán. Összesen nyolc meccsel tervezünk” – mondta Rácz.
Úgy érzi, lehet, hogy sokakat elrettent elsőre a pusztakezes boksz gondolata, viszont ugyanannyian fogékonyak és vevők is rá, hiszen az emberek nagy része vonzódik az extremitáshoz, nem beszélve az átlagemberek ingerküszöbének az elmozdulásáról.
„Rábeszélni erre senkit nem lehet, de ha itthon van rá nézői igény, akkor azt megpróbáljuk kiszolgálni. A küzdősportolók nagy részében egyébként megvan a vágy, hogy kesztyűk nélkül is megméressék magukat, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy közel negyvenen jelentkeztek már, amióta létrehoztuk a szövetséget. Magam sem gondoltam volna, hogy ennyien imádják az adrenalint, és hogy ennyi emberben megvan a bátorság ehhez a sportághoz” – összegzett Rácz.