Jelentős kormányátalakításra készülhet Orbán Viktor

Kormány politika

Orbán Viktor miniszterelnök nemrég közösségi oldalán jelentette be, hogy a kormány már rendelkezik egy cselekvési tervvel, amelynek központi célja a gazdasági növekedés fellendítése. Bár a terv még hivatalosan nem került bemutatásra, Orbán a „békeköltségvetés” elnevezést használta rá, és hangsúlyozta, hogy ezt egyelőre nem szükséges előhúzni. A kormány célja, hogy a 2025-ös évben a gazdasági növekedést 3-5 százalékos sávba emelje, miközben megőrzi a pénzügyi egyensúlyt.

A miniszterelnök szerint a hitelminősítők és a globális pénzügyi világ elvárásainak való megfelelés kulcsfontosságú a gazdasági növekedés mellett, de úgy véli, hogy Magyarország képes elérni ezt a célt. A növekedés egyik alappillére a bérdinamika lesz, amelyet jelenleg intenzív tárgyalások öveznek a munkaadók és munkavállalók között. Bár a kormány hivatalosan nem vesz részt ezekben a tárgyalásokban, Orbán szerint láthatóan jelentős béremelésekben állapodnak meg a felek.

A kormány ugyanakkor már elindította a bérdinamika több területét, különös tekintettel az egészségügyre és az oktatásra. Orbán emlékeztetett arra, hogy jelenleg zajlik Magyarország történetének legnagyobb tanárbéremelése, amely a következő évben is folytatódik. Emellett szükségesnek tartja a családtámogatások növelését is, mivel a magas infláció jelentősen csökkentette azok vásárlóerejét. A kormány tervei szerint 2025-re megduplázzák a gyerekek utáni adókedvezmény mértékét, amire már kész tervek is rendelkezésre állnak.

Orbán szintén említést tett egy új kisvállalkozói programról, amely Nagy Márton miniszter munkája, és a korábbi Széchenyi-tervre hajaz. A program lényege, hogy a kis- és középvállalkozások beruházásait egy forint állami támogatás egészíti ki minden befektetett forinthoz, ezzel is elősegítve a hazai vállalkozások növekedését.

A miniszterelnök szerint egy ilyen átfogó gazdasági cselekvési terv előfeltétele a gazdaságirányítás összehangolása. Bár a jegybankelnök, Matolcsy György néha ellentétes irányba haladó kommunikációt sugall, Orbán szerint valójában megfelelő ütemben halad az összehangolt gazdaságpolitika kialakítása.

Orbán kiemelte, hogy szükség van egy Erhard-szerű gazdasági csúcsminiszterre, aki képes kézben tartani a gazdasági és költségvetési eszközöket. Ezt a szerepet korábban Matolcsy György töltötte be, mielőtt a jegybank élére került, de március 1-jén a jegybankelnöki pozíció megüresedik. Orbán egyértelművé tette, hogy a jegybankelnöki és a gazdasági csúcsminiszteri posztot nem töltheti be ugyanaz a személy.

A miniszterelnök elhintette, hogy Nagy Márton válhat a gazdasági csúcsminiszterré, míg Varga Mihály lehet az új jegybankelnök. Ezzel együtt egy jelentős kormányátalakítás is várható a közeljövőben, ami jelentős hatással lehet az ország gazdaságpolitikájára.

Címke:

1 thoughts on “Jelentős kormányátalakításra készülhet Orbán Viktor

  1. Teljesen feleslegesen gyötri magát azorbán!
    azokat a TÁRCÁKAT amivel gondja van -mint eddig- oda kell adnia a pintérsanyának,
    ha a trendőrséggel, katasztrófával, egészségüggyel, önkormányzatokkal, oktatásüggyel „képes”(??) megbírkózni, akkor egy kis mellékes gazdaság már nem okozhat neki gondot!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük