Már Orbán is súlyos lakhatási válságról beszél

Budapest közélet

Az utóbbi hetekben Orbán Viktor miniszterelnök váratlanul kiemelte a megfizethető lakhatás fontosságát, kijelentve, hogy az ország jövőbeli sikere szempontjából ez az egyik fő alapelv lesz. Ez különös fordulat azok után, hogy a kormány eddigi politikái nagyban hozzájárultak a lakhatási válság kiéleződéséhez Magyarországon. Az Eurostat adatai szerint 2010 és 2024 között Magyarországon az ingatlanárak a második legnagyobb mértékben emelkedtek az EU-ban, míg az albérleti díjak is az élvonalban drágultak.

A főváros, Budapest lakhatási helyzete különösen nehéz, ahol a magánbérleti szektor az elmúlt évtizedben háromszorosára nőtt. Ugyanakkor a kormány által az EU-tól elnyert támogatásokat, mint a fővárosnak szánt 20 milliárd forintot, továbbra is akadályok gátolják, ami miatt Budapest képtelen megvalósítani széleskörű lakhatási projektjeit. A Fővárosi Közgyűlés és Karácsony Gergely főpolgármester többször hangoztatta, hogy a város számára megítélt forrásokat évek óta blokkolja a kormány, így a lakhatási projektek – köztük a Fővárosi Lakásügynökség elindítása és egy újpesti, közel nulla energiaigényű lakóépület átalakítása – nem a tervezett léptékben valósulhattak meg.

A városháza szerint a kormány csupán papírmunkával akadályozza a főváros törekvéseit, és bár az Irányító Hatóság előrelépett a pályázatok benyújtásában, a források elérhetősége továbbra is bizonytalan. A kormány politikáját bírálók szerint Orbán Viktor és a kormányzat nem hajlandó szociálisan célzott juttatásokat biztosítani vagy megfizethető bérlakásrendszert létrehozni, ami különösen nehezíti a fiatalok lakhatási helyzetét Budapesten.

A Fidesz ezzel egy időben a fővárosi lakhatási problémákat Karácsony Gergely felelősségének próbálja beállítani. Szentkirályi Alexandra, a fővárosi Fidesz-frakció vezetője ugyanakkor egyértelművé tette, hogy a megfizethető lakhatási program helyett a kormány más célokat részesít előnyben, így például kollégiumok építését szorgalmazza.

A Fővárosi Közgyűlés ennek ellenére elfogadta a lakhatási program folytatását, és újabb intézkedéseket hozott: támogatták az Airbnb-korlátozások moratóriumát és a nem EU-s országok állampolgárainak ingatlanvásárlására vonatkozó tilalmat. Ezenkívül felkérték a kormányt, hogy segítse a fővárosi lakhatási projektek elindítását az elérhető EU-források felhasználásával.

A lakhatási válság tehát továbbra is az egyik legmeghatározóbb probléma Budapesten, amelyet a kormány és a főváros eltérő álláspontja nehezít.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük