Holnap dönt az NVB az újpesti időközi választás időpontjáról

Újpest

A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) 2025. január 9-én, csütörtökön 16 órakor ül össze, hogy hivatalosan is döntsön a Budapest 11. számú országgyűlési egyéni választókerületben esedékes időközi választás időpontjáról. A kerületi választási bizottság korábban már javasolta, hogy a választást 2025. március 23-ára tűzzék ki, ezt a dátumot kell most az NVB-nek megerősítenie, vagy egy másik időpont mellett döntenie.

Az időközi választás kiírásának hátterében Varju László, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselőjének lemondása áll. A képviselő döntését az motiválta, hogy elkerülje a Fidesz kétharmados parlamenti többségének időhúzó taktikáját, amely a választási törvény legújabb módosítása alapján megakadályozhatta volna az időközi választás megtartását. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis az általános parlamenti választások előtti egy évben már nem lehet időközi választást tartani, a mandátumot pedig listáról kell betölteni.

Varju László lemondásával a DK egyértelművé tette: a választók kezébe kívánja adni a döntés jogát, nem pedig egy pártlistáról kijelölt képviselőre bízná Újpest és Angyalföld érdekképviseletét. A lemondás időzítése lehetővé tette, hogy a választást még a törvényi határidő lejárta előtt kiírják.

A választás politikai tétje jelentős. Újpest és Angyalföld hagyományosan ellenzéki bázisnak számít, ahol a Fidesz sorozatos vereségeket szenvedett az elmúlt években. Egy időközi választás tehát nem csupán helyi, hanem országos szinten is erőfelmérő lesz a 2026-os országgyűlési választások előtt.

Ha az NVB holnapi ülésén jóváhagyja a március 23-i dátumot, akkor a kampány hivatalosan is kezdetét veheti, és három hónapon át a választási küzdelem fókuszában ismét Újpest és Angyalföld áll majd. A Demokratikus Koalíció már jelezte, hogy újra Varju Lászlót indítja a körzetben, aki az előző választásokon kétszer is meggyőző fölénnyel győzött.

A Nemzeti Választási Bizottság holnapi döntése tehát nem csupán egy dátumról szól, hanem arról is, hogy a választók valóban élhetnek-e demokratikus jogaikkal, vagy a törvényi kiskapuk győzedelmeskednek. Az újpestiek és angyalföldiek számára a választás tétje nemcsak egy mandátum, hanem az is, hogy ki képviseli őket a 2026-ig tartó időszakban az Országgyűlésben.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük