Az Európai Parlament elfogadta az új költségvetési szabályokat – eljárás indulhat Magyarország ellen
Az Európai Parlament (EP) elfogadta az Európai Unió költségvetési szabályainak frissítését, amely a tagállamok gazdasági rugalmasságának növelését célozza. Az új szabályok szerint a kormányok beruházási képességét védeni kell, miközben fenntartják a költségvetési fegyelmet. A Stabilitási és Növekedési Paktum (SGP) reformja lehetővé teszi, hogy az EU által finanszírozott beruházások ne számítanak bele a nemzeti költségvetési hiány számításába, így megkönnyítve a túlzottdeficit-eljárás alá vont tagállamok helyzetét.
A reformok értelmében a túlzott adóssággal rendelkező országoknak évente legalább 1%-kal kell csökkenteniük adósságukat, ha az a GDP 90%-át meghaladja, és 0,5%-kal, ha az 60-90% között van. A költségvetési hiány esetében a megengedett maximum továbbra is 3% marad, de a kormányoknak három év alatt ezt a célszintet kell elérniük.
Magyarország, amelynek GDP-arányos államadóssága 2023 végén 73,5% volt, és költségvetési hiánya 6,7%-ra rúgott, szembenézhet a túlzott deficiteljárás megindításával. A magyar kormány az idei évre 4,5%-os hiányt tervez, ami jelentős javulást mutat a korábbi évekhez képest.
A frissített szabályok a korábbiakhoz képest nagyobb rugalmasságot biztosítanak a tagállamok számára, lehetővé téve, hogy a szokásos négy év helyett akár hét év álljon rendelkezésükre a költségvetési egyensúly helyreállításához. Az új keretrendszer célja, hogy támogassa a gazdaságok növekedését és ellenálló képességét, miközben fenntartja a költségvetési fegyelmet az EU-szerte.