A Republikon Intézet szerint is gyakorlatilag fej-fej mellett a Tisza és a Fidesz

politika

A Republikon Intézet legfrissebb felmérése izgalmas helyzetet mutat a magyar politikai színtéren: a teljes népesség körében a Fidesz 26, a Tisza Párt pedig 24 százalékos támogatottsággal rendelkezik. A biztos pártválasztók között ez az arány szorosabb, a Fidesz 37, a Tisza pedig 36 százalékot szerezne, ha most vasárnap tartanák a választásokat. Az intézet igazgatója, Horn Gábor pénteken az ATV-ben adott interjút, ahol elmondta, hogy a különbség hibahatáron belül van, így „döntetlenközeli állásról” beszélhetünk. A részletes eredményeket hétfőn hozzák nyilvánosságra.

Horn elemzésében rámutatott, hogy a júniusi választások óta megfigyelhető trend szerint a Fidesz népszerűsége valamelyest csökkent, míg a Tisza Párté növekedett. A kisebb pártok támogatottsága stabilan áll: a Mi Hazánk Mozgalom és a Demokratikus Koalíció egyaránt 7-8 százalékos támogatottsággal őrzi parlamenti pozícióját a biztos pártválasztók körében. A Kétfarkú Kutyapárt és a Momentum 4 százalékon áll, ami a bejutási küszöb határán táncol. Az MSZP helyzete viszont gyengébb, mindössze 3 százalékot ért el.

A Fidesz és a Tisza Párt versenyében a támogatottság alakulása mellett a két párt stratégiája is kiemelkedő jelentőséggel bír. Horn Gábor szerint a Fidesz nagy előnye, hogy „mindig képes volt szimbolikus kérdéseket asztalra tenni”, amivel hosszú ideje sikeresen mozgósítja szavazóit. Ezzel szemben a Tisza Párt Magyar Péter vezetésével új reményt adott azoknak, akik számára a Fidesz legyőzése reális lehetőséggé vált. Horn úgy látja, Magyar sikeresen demonstrálta, hogy nem szükségszerű „örökké Orbán világában élni”.

A felmérésben a Republikon azt is vizsgálta, hogy milyen politikai identitást vállalnak a válaszadók. Az eredmények alapján a magyarok 34 százaléka jobboldaliként határozza meg magát, 20-20 százalék liberálisnak, illetve baloldalinak vallja magát, míg 15 százalék a zöld identitást választja. Ez az eloszlás jól mutatja a sokszínűséget és a különböző politikai irányvonalak közötti megosztottságot, amely befolyásolhatja a 2026-os választás kimenetelét.

Az előttünk álló választási ciklusban az esélyek kiegyenlítődése minden oldal számára új lehetőségeket és kihívásokat teremt, és egyre inkább úgy tűnik, hogy a Fidesz dominanciája megkérdőjelezhető. Az ország választói számára pedig választási lehetőség kínálkozik egy olyan jövőkép mellett, amely a politikai alternatívák megújulását ígéri.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük