Több mint kétszer annyi magyar él külföldön, mint tíz éve
A kivándorlást jellegéből fakadóan nehéz jól mérni. Annyira nehéz, hogy azt sem lehet egyértelmű megítélni, hogy több magyar vándorol-e ki, mint ahány visszajön. Az egyik fontos ágazatban, az egészségügyben mintha lenne plusz fogódzkodó, de jelenleg ott is csak az eredményekből sejthetjük, hogy milyen lehet mérleg. – írja a Szabad Európa.
Magyarország népessége évtizedek óta csökken: a népesség folyamatosan öregszik, nem nagyon akarnak itt letelepedni a külföldiek, és az itt születettek is évente tízezrével hagyhatják el az országot. – olvasható a cikkben.
Általánosságban viszont aligha lövünk mellé azzal a kijelentéssel, hogy a 2010-es évek elejétől nagyon felpörgött a magyarok kivándorlása, de a folyamatosan gyorsuló ütem az évtized végére már valószínűleg nem volt igaz.
Ha egyre többen hagyták el Magyarországot, valószínűleg egyre többnek kellene visszajönnie is. A próbálkozók egy része ugyanis kudarcot vall, vagy épp eleve határozott időre tervezett. De olyanokra is lehet gondolni, hogy a járvány miatt egész iparágak omlottak össze, vagy rengeteg munkavállalónak megengedték, hogy egy olcsóbb országból végezzen tartósan távmunkát.
Az Eurostat adatai alapján láthatjuk, hogy mindezzel együtt is folyamatosan nőhetett a 27 jelenlegi uniós országban tartósan élő magyar állampolgárok száma. Ez egyébként ellentmondani látszik például a KSH adatainak, amely saját adatai alapján régóta azt jelenti, mintha kicsit több magyar térne tartósan vissza, mint ahány kivándorol. – derül ki az elemzésből.
Az uniós adatok alapján hazai népességbeli arányukhoz képest inkább a legképzettebb magyarok vándoroltak ki az elmúlt időszakban más EU-s országba, legtöbben viszont a középfokú végzettségűek.
Az elvándorláson belül is extra figyelmet szokott kapni az orvosok és az ápolók elvándorlása, hiszen egyre komolyabb hiány van belőlük Magyarországon. – írja a portál.