Kiterjesztené a családtámogatást Orbán a határon túli magyarokra, de van itt egy kis bökkenő…

közélet

Orbán Viktor miniszterelnök nemrégiben Romániában, a tusványosi beszédében két jelentős ígéretet tett a családtámogatási rendszerrel kapcsolatban. Az első ígéret szerint a magyar kormány a jövőben kiterjesztené a magyarországi családtámogatásokat a határon túli, magyarlakta területekre is. Ez a kijelentés azonban számos problémát vet fel, mivel a magyar állam nem nyújthat adókedvezményeket és kedvezményes hiteleket más szuverén államok területén. Az ilyen támogatások kiterjesztése diszkriminatív lenne és megvalósíthatatlan a helyi jogrendszerek együttműködése nélkül. Ezenkívül a hazai családtámogatások kiterjesztése további jelentős költségeket róna a magyar államháztartásra.

Orbán második ígérete, miszerint 2025-ben megduplázzák a gyermekek után járó jövedelemadó-kedvezményt, viszont teljesíthetőnek tűnik. A jelenlegi családi adókedvezmény mintegy 300 milliárd forint kiesést okoz az állami költségvetésben, és az emelés további 100 milliárd forinttal csökkentené az állami bevételeket. Ez az összeg azonban kigazdálkodható, különösen ha az emelést két lépcsőben hajtják végre. Az adókedvezmény emelése azért is indokolt, mert a 2011-es bevezetés óta a támogatás reálértéke jelentősen csökkent a kumulált infláció miatt.

A családi adókedvezmény jelenlegi összege egy gyerek után 10 ezer forint, két gyerek után 40 ezer forint, három vagy több gyerek után gyerekenként 33 ezer forint. Az emelés célja nemcsak a támogatás reálértékének megőrzése, hanem a magyar családok anyagi helyzetének javítása is. A családi pótlék összege 2008 óta változatlan, így az infláció következtében a támogatás reálértéke jelentősen csökkent az évek során. A miniszterelnök az emelést a népesedési folyamatokkal indokolta, mivel Magyarországon a népesség fogyása és a termékenységi ráta csökkenése aggasztó mértékű. Az emelés hozzájárulhat a népesedési problémák enyhítéséhez, bár a Fidesz családtámogatási rendszere eddig sem tudta elérni a népességszám stabilizálásához szükséges szintet.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük