Búcsú Keleti Ágnestől
Több százan gyűltek össze a Kozma utcai izraelita temetőben, hogy búcsút vegyenek Keleti Ágnestől, a világhírű tornásznőtől, aki ezen a napon töltötte volna be 104. életévét. A megemlékezésen egy-egy szál virággal rótták le tiszteletüket az ötkarikás bajnok előtt, aki nemcsak sportolói eredményeivel, hanem rendkívüli életútjával is generációkat inspirált.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter beszédében Keleti Ágnes életét a küzdelem szimbólumának nevezte. „Sorsa maga volt a harc a történelem viharaival, az elnyomással és a veszteségekkel. Mégis, Keleti Ágnes győztes tudott lenni” – mondta. A miniszter kiemelte, hogy Keleti nemcsak sportoló, hanem példakép is volt, aki a legnehezebb időkben sem adta fel a reményt.
A szertartáson Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tagja olvasta fel Thomas Bach, a NOB elnökének búcsúlevelét. „Ágnes megtestesítette mindazt, ami igazi bajnokká tesz valakit: a kiválóság, az állhatatosság, a barátság és a szeretet olimpiai értékei szerint élte életét” – fogalmazott Bach.
Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke Keleti Ágnest gondoskodó és kitartó emberként méltatta, aki generációkat tanított meg a küzdeni akarás fontosságára. „Búcsúzunk egy kiváló sportembertől, aki világraszóló eredményeivel örök példát mutatott” – hangsúlyozta.
Yael Arad, az Izraeli Olimpiai Bizottság elnöke Keleti Ágnes erejét és átható tekintetét emelte ki, amely azt sugallta: „senki sem győzhet le engem.” Grósz Andor, a MAZSIHISZ elnöke szerint Keleti a magyar zsidóság bátor, nevető arca volt, aki mindig kiállt az általa képviselt ügyekért.
Keleti Ágnes fia, Bíró Rafael megható szavakkal emlékezett édesanyjára, aki szerinte fényt és reményt adott mindenkinek. „Te voltál a fény a holokauszt sötétségében, és bebizonyítottad, hogy a lélek erejével legyőzhetjük a gonoszságot és az antiszemitizmust” – mondta.
Keleti Ágnes életútja valóban páratlan. Magyarország legtöbb olimpiai éremmel rendelkező női sportolója tíz érmet – köztük öt aranyat – szerzett, és haláláig a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka volt. Helsinkiben és Melbourne-ben elért sikerei ma is a magyar sporttörténelem csúcsai közé tartoznak.
Keleti Ágnest a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Olimpiai Bizottság, az Izraeli Olimpiai Bizottság, Budapest Főváros Önkormányzata, Újpest Önkormányzata, a Magyar Torna Szövetség és az Újpesti Torna Egylet saját halottjának tekinti. Az ő öröksége örök érték, amely generációkon át inspirálja a magyar és nemzetközi sportvilágot.