A Mi Hazánk megszüntetné a háborús veszélyhelyzetet

közélet

Törvényjavaslatot nyújtott be a Mi Hazánk Mozgalom a háborús veszélyhelyzet megszüntetéséről. A kezdeményezést Toroczkai László, Dúró Dóra, dr. Apáti István, Novák Előd, Dócs Dávid és Szabadi István jegyzi. 

A benyújtott javaslat szerint az Országgyűlés felszólítaná a kormányt arra, hogy szüntesse meg a 2022 óta fennálló, a szomszédos országban zajló fegyveres konfliktusra és humanitárius katasztrófára hivatkozva elrendelt veszélyhelyzetet. Emellett a törvénytervezet hatályon kívül helyezné azt a 2022-es felhatalmazási törvényt is, amely a kormány számára biztosítja a veszélyhelyzeti rendeletalkotás lehetőségét. 

A párt indoklásában azt írja: a különleges jogrend mára „a kormányzás mindennapi és kényelmi eszközévé” vált, miközben szerintük a rendeleti kormányzás kiüresíti az Országgyűlés törvényhozói szerepét és gyengíti a demokratikus kontrollt. A Mi Hazánk álláspontja szerint a kormány az elmúlt években számos olyan rendeletet alkotott a veszélyhelyzeti felhatalmazásra hivatkozva, amelyeknek nem volt közvetlen kapcsolatuk az ukrajnai háború következményeinek kezelésével. 

A javaslat szövege ugyanakkor elismeri, hogy a szomszédos országban zajló konfliktus továbbra is fennáll, azonban a párt szerint ez önmagában már nem indokolja a különleges jogrend fenntartását Magyarországon. Véleményük szerint az Országgyűlés normál jogrendben is képes biztosítani az ország működőképességét és biztonságát. 

A törvényjavaslat alapján a veszélyhelyzet megszüntetésére vonatkozó parlamenti felhívás a kihirdetést követő napon lépne hatályba, míg a felhatalmazási törvény hatályvesztése a veszélyhelyzet megszűnésének időpontjához kötődne. A tervezet sarkalatos törvénynek minősül. 

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük