Kim Lane Scheppele: „Lehullott Orbán álruhája, Magyarország diktatúra”

Kormány politika

A felhatalmazási törvénnyel a miniszterelnök minden kontroll nélkül kormányozhat, s bár az EU még kesztyűs kézzel bánik vele, de Orbán Viktor barátokat veszít az unióban és a Néppártban – állítja Kim Lane Scheppele, az amerikai Princeton Egyetem professzora, az autoritárius rendszerek, illetve a magyar politikai és jogrendszer elismert kutatója.

Mit gondol, miért volt szükséges Orbán Viktornak a felhatalmazási törvényre? Hiszen kétharmados többsége van a parlamentben, ahol az ellenzék a tavaly őszi önkormányzati előretörés ellenére gyönge.

Orbán Viktornak valóban kétharmados többsége van, de szűk, és korábban egyszer már elveszítette. És csak a kezdetén vagyunk egy elnyúló válságnak, ami mindenkit a legszemélyesebben érint majd Magyarországon, s amit nem lehet politikai ráolvasással eltüntetni. Úgy gondolom,

Orbán arra az időre akarja bebiztosítani a hatalmát, amikor a járvány katasztrófává válik. Amikor kiderül, mennyire elhanyagolta az egészségügyi rendszert, és az emberek – beleértve a saját párttársait is – fel fognak lázadni ellene.

Így előre gondolkodik: nem lesz időközi választás, ami megfosztaná a kétharmadtól, lehetővé teszi, hogy ha szükségesnek látja, a parlament nélkül is irányíthassa az országot, és a felhatalmazást olyan szélesen fogalmazta meg, hogy az ne csak a vírusra vonatkozzon, hanem mindenre, amivel szembe találhatja magát. Éppen ezért ez nem egy egyszerű, szükséghelyzetre szolgáló törvény. Hanem olyan jogszabály, ami megtámaszthat egy kudarcos kormányt, amely elveszti a támogatását és a parlamenti többségét.

A miniszterelnök már titkosította a Belgrád–Budapest vasútvonal költségeit, és rögzítette az emberek születéskori nemét a nyilvántartásban. Milyen, a koronavírus-járvánnyal semmilyen kapcsolatban nem lévő ügyekre használhatja fel még a rendkívüli felhatalmazást?

Nincs határ. Orbán szó szerint felülírhat minden törvényt, szabályozást vagy jogi garanciát, bármiféle kontroll nélkül. És minden szükséghelyzetben hozott rendelete akár korlátlan ideig hatályban marad. Aggasztónak tartom, hogy a törvény minősített többséggel született, és csak ugyanígy vonható vissza, vagy a miniszterelnöknek kell lemondania róla.

Így elég, ha a képviselők egyharmada kitart Orbán mellett, s ezzel megakadályozhatja a parlamentet a felhatalmazás visszavonásában.

A szükséghelyzeti felhatalmazás határát Orbán képzelete határozhatja meg. Elleplezni a korrupciót? Megfosztani az ellenzéki önkormányzatokat a jogköreiktől? Megváltoztatni a statisztikákat, amelyekből kiderülne, hányan betegedtek meg, illetve haltak meg? Attól tartok, Orbán mindent megtesz azért, hogy hatalmon maradjon.

ROSSZABUL ÉLÜNK, MINT TÍZ ÉVE
Tizedik évére annyira bebetonozódott a Nemzeti Együttműködés Rendszere, hogy mára többen vannak azok, akik szerint az Orbán-kormány demokratikus választásokon már nem leváltható, ráadásul a Fidesz-szavazók körében is ez a többségi álláspont – olvasható a Policy Solutions friss kutatásában. Ebből kiderül az is: a többség szerint a Fidesz-kormány a gazdagoknak kedvez, és a kormánypárti szavazók zöme is úgy véli, az juthat előre, aki fideszes. Ezek után nem meglepő a tanulmánynak az a megállapítása sem, hogy többen vannak, akik szerint az ország összességében rosszabb állapotban van, mint tíz évvel ezelőtt.

A hvg.hu nyomán összeállította: Újpesti Hírmondó

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük