Oldalanként 226 ezer forintnyi közpénz ment a Tokaj-Hegyalja borvidékről szóló tanulmányra

gazdaság

2022 júliusában stratégiai együttműködést kötött a Magyar Kertörökség Alapítvány és a Magyar Turisztikai Ügynökség, melynek része volt a Tokaj-Hegyalja borvidék „szőlőskertjeit, kastély- és kúriakertjeit összefogó turisztikai kertútvonal szakmai kidolgozása 2023. szeptember 30-ig” – tudta meg korábban a 24.hu, de aztán hiába próbáltak hozzáférni a tanulmányhoz közérdekű adatigényléssel, a Magyar Turisztikai Ügynökség nem adta ki azt, így a lap perre ment. Az ügy végül a Kúriáig is elért, de a vége az lett, hogy az MTÜ-nek ki kellett adnia a tanulmányt, melynek elkészülési dátumaként a határidő előtti napot adták meg.

A tanulmányról azt lehet tudni, hogy 68 millió forint támogatást kapott rá az MKA, és az oldalszámmal (300) leosztva összesen 226 ezer forintba került oldalanként. Tíz százalékában, azaz 30-40 oldalon csak kép látható, és habár nem összeollózott a mű, nagy kitalálások nincsenek benne. Azt is írják, hogy összesen hat tájépítész – köztük Herczeg Ágnes, a Magyar Kertörökség Alapítvány vezetője és Vincze Attila, az alapítvány kuratóriumi tagja –, két tájépítész gyakornok, egy fotós és egy grafikus, valamint egy nyelvi lektor dolgozott a tanulmányon, amit hivatalosan kevesebb mint négy hónap alatt készítettek el. A tanulmány négy részből tevődik össze, ezek közül az első 136 oldal Tokaj-Hegyalja vizsgálatát foglalja össze: bemutatják a tájat,a múltját, a kert-és borkultúrát, majd külföldi helyszíneket is bemutatnak.

A tanulmány több helyszínen is javasolna szálláshely-építést és 19 helyszínen étterem építését ajánlja, de közben felhívják a figyelmet arra, hogy szakképzett munkaerőből kevés van a térségben. Kitértek arra is, hogy a többnyelvűség területén Tokaj komoly lemaradásban van, de a tömegközlekedéssel is akadnak problémák. A szakértők egy pénzügyi alap létrehozását is javasolták, amely a kertörökség, a világörökségi helyszíneken a megfelelő kertállapot létrehozását, megújítását teszi lehetővé pályázati rendszerben.

Kitérnek benne a BDPST Group által 2023-ban megvett bodrogkisfaludi Patricius Borházra is, melynek gyengeségeként említik a tömegközlekedést, a szervezett birtoklátogatás vagy a kávézó hiányát.

A 24.hu-t a perben a Transparency International segítette, melynek jogi vezetője különösnek találta, hogy a tanulmány a határidő lejárta előtt egy nappal készült el. „Azért álltunk bele ebbe a perbe, mert úgy véltük, hogy a tanulmány tavaly szeptember végén, amikorra el kellett volna készüljön, még nem létezett, és ez a benyomásunk a per során egyre csak erősödött. Olyat ugyanis még az általunk végig vitt soktucatnyi közérdekű adat per egyikében sem láttunk, hogy az adatkezelő még a bíróságnak sem hajlandó zárt iratban átadni a nyilvánosság elől titkolni óhajtott iratot” – mondta Ligeti Miklós.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük