Beszökik az árrésstop a patikákba is? – Nagy Márton újabb sejtetése komoly következményekkel járhat
Újabb piaci szegmens lehet a kormányzati árpolitika célkeresztjében: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn egy sejtelmes Facebook-poszttal adott okot az aggodalomra, ezúttal a gyógyszertárak és a nem támogatott gyógyszerek piacán.
„Dr. Greskovits Dáviddal, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökével egyeztettem. Témánk a nem támogatott gyógyszerek árának jelentős növekedése volt” – írta a miniszter, a szokásos fotóval illusztrálva a találkozót. A mondat elsőre talán ártatlannak tűnik, de az elmúlt hónapok gyakorlatából kiindulva világos üzenetnek tekinthető: Nagy Márton mindig így vezeti fel azokat az intézkedéseket, amelyekre néhány nap múlva már rendeleti szabályozás érkezik.
A hvg.hu szerint ez alapján szinte biztosra vehető, hogy a következő körben a patikák árrését veszi célba a kormány, legalábbis a nem támogatott termékek esetében. Ha ez így lesz, az nemcsak a gyógyszertárak gazdálkodását érintheti érzékenyen, de a gyógyszerellátás biztonságát is.
A sejtetés időzítése sem véletlen. Alig néhány órával korábban jelent meg egy videó a miniszter közösségi oldalán, amelyben bejelentette: hétfőtől él a drogériákban az árrésstop, ennek örömére ő maga is elindul a DM-be fogkrémet venni a gyerekeinek. A kabarészámba illő marketingakciót épp az az árrésstop kísérte, amelyet a szakmai szervezetek előzetesen hevesen bíráltak, mondván: szinte lehetetlen lesz követni, hogy pontosan mely termékekre és milyen időszakban vonatkozik az árszabályozás.
Nagy Márton azonban hajthatatlannak tűnik: a kereskedelmi láncok és most már a gyógyszertárak is egymás után kerülnek célkeresztbe. A piac szereplői pedig – ha nem is nyíltan – egyre inkább attól tartanak, hogy az árrésstop politikája káoszt, ellátási problémákat és akár leépítéseket is hozhat. A miniszter posztjai tehát nemcsak üzenetek – hanem vészjelzések is.




