Együttműködést színlel, de ismét belerúg a kormány az önkormányzatokba

Budapest pénz politika Újpest

Az októberi választáson bekövetkezett narancsos bukta után egy kis ideig Orbán Viktor együttműkődőnek tűnt az önkormányzatokkal, amelyeknek tekintélyes részét elveszette a Fidesz, de az idő folyamatosan igazolja, hogy a kormány bosszút áll a vereségért, és sorra-rendre szűkíti az önkormányzatok hatásköreit és forrásait. Most újabb komoly forráselvonásra készülnek.

Vegyük szemügyre, mi is történt eddig! A kormány nem tétlenkedett, már tavaly elkezdte az önkormányzatok büntetését:

elvonta az építési engedélyek kiadását, megfosztva az önkormányzatokat az ebből származó illetéktől

– Budapest-államtitkárságot hozott létre, amely a jövőben akár egy alternatív – és nem választott – városvezetésként is működhet, Fürjes Balásszal az élén

megvonta az önkormányzatok önálló jogát a színházigazgatók kinevezésére

– kötelezte az önkormányzatokat, hogy az iparűzési adóből befolyt összeget csakis a közösségi közlekedésre fordítsák

Most a kormány az iparűzési adót szabná át, úgy, hogy ez a nagyvárosoknak akár tízszázalékos bevételkiesést is jelenthet. Budapest például évente 37-38 milliárdot bukna.

A Nemzeti Versenyképességi Tanács javaslatai szerint 2021. decembertől eltörölnék a helyi iparűzési adó feltöltési kötelezettséget, vagyis a cégeknek nem kellene országos szinten több mint százmilliárd forintot befizetniük az önkormányzatoknak  adóelőlegként, hanem azt elég lenne csak 2022 májusában az adóbevallások benyújtásakor megtéríteni.

Ez az intézkedés országos szinten egyszeri 80–100 milliárdos átmeneti kieséssel járna az önkormányzatok számára.

A javaslatok között szerepel az is, hogy az értékcsökkenési leírás (amortizáció) levonható legyen az adóalapból, de a tanács tárgyalt arról is, hogy a vállalkozások a kutatásfejlesztésre fordított költségeik ötszörösét vonhassák le az adóalapból.

Mindez nagyon sok pénzt vonna el az önkormányzatoktól

A Főpolgármesteri Hivatal számításai szerint, a feltöltési kötelezettség eltörlése a főváros és a kerületek esetében egyszeri 40 milliárd forintos átmeneti bevételkieséssel járna, míg a két kedvezmény bevezetése ezen felül éves szinten további 37-38 milliárdos mínuszt jelentene.

– A nagyvárosok, vagyis több millió ember járna rosszul a Pénzügyminisztérium javaslatával, miközben abból a multik profitálnának – nyilatkozta a Népszavának Karácsony Gergely. Budapest főpolgármestere szerint nehéz a javaslatban nem észrevenni a politikai szándékot, ami káros és igazságtalan. Ilyen javaslatot az önkormányzatokkal való egyeztetés nélkül nem fogadhat el a kormány, erre Orbán Viktor miniszterelnök ígéretet tett – mondta Karácsony.

Kétarcú kormány

Miközben mind Orbán Viktor, mind Gulyás Gergely partneri viszonyról beszél az önkormányzatok esetében, folyamatosan gyengítik azokat. A cél nyilvánvaló: az önkormányzati választáson győzedelmeskedő ellenzéknek minél gyengébb legyen a bázisa. Megjegyezzük, mikor a 2006-os önkormányzati választáson a Fidesz óriási győzelmet aratott, az akkori kormány nem állt neki az önkormányzatiság felszámolásának, mint teszi ezt most Orbán Viktor.

Déri Tibor újpesti polgármester azt nyilatkozta az Újpesti Hírmondónak, hogy a kormány tervezett új intézkedése, amellyel megtizedeli az iparűzési adóból befolyó összegeket, mintegy évi 900 milliós veszteséget jelent Újpestnek. Ez hatalmas érvágást jelentene városunknak.

Forrás: Újpesti Hírmondó, Népszava, MTI
Fotó: Mercedes Manufacturing Hungary

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük