Déri Tibor: A kormány nekikezdett az önkormányzatok kifosztásának
Nagyságrendekkel több pénzt von el a kormány a helyhatóságoktól, mint amennyit a járvány elleni védekezésre tudtak költeni eddig. Csődbe ugyan nem mennek, de mivel a költségvetés szintjén az összeg nem jelentős, az önkormányzatok nemigen értik, mire jó ez.
Az Orbán-kormány a koronavírus-járvány elleni védekezés hetei alatt többször is kellemetlen perceket okozott az önkormányzatoknak. El akarta venni a polgármesterek veszélyhelyzetben megnövelt döntései jogait, amitől végül a jelek szerint csak a Fidesz helyi erős embereinek tiltakozása miatt állt el. Viszont hamar két olyan rendelkezést is bemutatott, ami forrásokat von el a helyi önkormányzatoktól.
Gépjárműadó
Egyrészt magához vonja az önkormányzatoktól a gépjárműadóból befolyó, illetve részben már befolyt bevételeket. Másrészt a parkolási díjak eltörlésével is megrövidíti az önkormányzati büdzséket, ráadásul ez esetben azt sem tudni, hogy mennyivel, hiszen az intézkedés bizonytalan időre szól.
A gépjárműadó elvonásával a központi költségvetés 34 milliárd forinttal gyarapszik, ami a járványügyi alap alig 5 százaléka, ha pedig a gazdaságvédelmi alap 1345 milliárdját is ide számoljuk, akkor az állami költések kevesebb mint 2 százaléka.
Az önkormányzatoknak viszont annál fájóbb. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a kormány a gépjárműadó nagyobbik részét már korábban elvette: 2013-ban alakították át a rendszert úgy, hogy a beszedett pénz 60 százaléka az állami költségvetésbe kerül, és csak 40 százalék marad az önkormányzatoknál.
A gépjárműadó elvonása jelentős tétel ugyan, de a teljes költségvetéshez viszonyítva nem a legnagyobb.
Zugló költségvetése 34,5 milliárd forint, amiből 440 millió forint esik ki a gépjárműadó elvételével.
Újpesté 29,5 milliárd, amiből 240 millió hiányozhat.
Erzsébetvárosé 30,2 milliárd, és 110 millió a mínusz.
A II. kerületé 23,5 milliárd forint, és 330 milliót von el a kormány.
De egy ekkora összeg kiesésénél is minden kerület költségvetését újra kell tervezni, és a legtöbb helyen a gépjárműadó-bevétel mértéke nagyjából a büdzsé tartalékának felel meg.
Parkolási díj
A parkolási díj eltörlése sokkal változatosabban érződik majd a kerületek költségvetésén.
Zuglóban jelenleg 1,4 milliárd forint kieséssel számolnak,
Erzsébetvárosban körülbelül 550 millió forinttal.
Újpesten nincs fizetős parkolóövezet,
míg a II. kerületben van, de jóval több a lakóknak kiadott ingyenes parkolási engedély, mint ahány fizetős hely marad. Őrsi Gergely polgármester támogatja is a döntést, és azt kéri, hogy a Millenáris park parkolóit is tegyék ingyenessé.
Az állami szemszögből szimbolikus, önkormányzati szempontból viszont jelentős megszorítás ráadásul a sokszorosa annak az összegnek, amit a kerületek eddig a járvány elleni védekezésre tudtak költeni. Zugló és Újpest 150, illetve 100 millió forintot költött a védekezésre, de a további kiadásokat megnehezíti, hogy kevesebb pénz marad az önkormányzatoknál, amelyeknek az alapfeladataikat is el kell látniuk.
Ezek után nem csoda, hogy a polgármesterek csalódottak.
A kormány láthatóan nekikezdett az önkormányzatok kifosztásának, miközben az önkormányzatok – így az újpesti is – a járvány elleni harc frontvonalában küzd, és már így is komoly költségeink és bevételkieséseink vannak. Például – a kormány helyett is – biztosítottuk számos intézményünknek a maszkokat és fertőtlenítő eszközöket
– mondta Déri Tibor újpesti momentumos polgármester.
Összeállította: Újpesti Hírmondó
fotók: 24.hu, Újpesti Hírmondó