Dobrev Klára: Visszaadjuk az iskolákat az önkormányzatoknak, eltöröljük a lex CEU-t
Ma az iskola alattvalókat nevel, akik felnőttként nem kereshetnek majd annyit, hogy tisztességesen megéljenek, de gürcöljenek életük végéig azért, hogy a milliárdosok gazdagodjanak – mutatta be szerda este Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció árnyék-miniszterelnöke az ellenzéki pért oktatási programját. A politikus szerint összeomlott az oktatás, a romjai alatt ott vannak a diákok, szüleik és a tanárok, mert az orbáni oktatáspolitikában nem a tudás számít, csak az, hogy kiszolgálják a gazdaság igényeit. – írja a Népszava.
Az oktatást rendbe tenni – folytatta Dobrev Klára – csak úgy lehet, ha megbecsüljük azt a 140 ezer pedagógust, akik még mindig tanítanak. Ez nemcsak a fizetésemelésről szól, hanem arról is, hogy a pedagógus pálya újra vonzó legyen. Olyan országban szeretnék élni, hogy 10 év múlva túljelentkezés mellett, a legmagasabb pontszámokkal lehet bekerülni a tanárszakokra – mondta az árnyék-miniszterelnök.
Dobrev Klára szerint egy szociáldemokratáknak egyértelmű, hogy az oktatás állami feladat, a szociáldemokrata fordulathoz pedig hozzátartoznak a szabad egyetemek is. Egy olyan ország, ahol jó élni, ahová külföldről jó visszatérni, csak egy szabad oktatással teremthető meg – zárta beszédét az árnyék-miniszterelnök.
Az árnyékkormány oktatási programjáról részletesen Barkóczi Balázs oktatási árnyékminiszter beszélt. E szerint egy DK vezetésével alakuló új magyarországi kormány
- azonnali hatállyal visszaállítja 18 évre a tankötelezettséget, és olyan deszegregációs programot hirdetünk, amely egységes szabályozással a nem önkormányzati, vagy állami fenntartásban működő iskolákat is kötelezi arra, hogy arányos részt vállaljanak a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek oktatásából,
- új Nemzeti Alaptantervet fog alkotni, és megszünteti a kerettantervek kötelezőségét,
- száműzi a politikai nevelést az oktatásból,
- visszavonja a bosszútörvényt, valamint a tankerületi figyelmeztetéseket és fegyelmi büntetéseket,
- a valódi érdekérvényesítés elvén nyugvó új sztrájktörvényt dolgoz ki, a jogtalanul elbocsátott pedagógusokat azonnali hatállyal visszahelyezi az eredeti munkakörükbe,
- törvényben garantálja a heti 22 órában maximalizált kötelező óraszám fölötti túlóra kifizetését,
- szakmai és politikai felelősséget viselő oktatási minisztériumot fog létrehozni, a Klebersberg Központot pedig megszünteti,
- visszaállítja az iskolák önálló gazdálkodási státuszát, az intézmények autonómiáját, valamint a helyi oktatásszervezés feletti felügyeletet,
- visszaadja az iskolák üzemeltetését, a működtetéshez szükséges forrásokkal együtt azoknak az önkormányzatoknak, amelyek ezt vállalják,
- minden hallgató számára biztosítani fogja az államilag finanszírozott, ingyenes alapképzést,
- lehetővé teszi az átjárhatóságot az alapképzés és a felsőfokú szakképzés között, és eltörli a „röghöz kötést”, azaz a magyarországi munkavállaláshoz kötött diplomaszerzést,
- a felsőoktatási intézményeket és velük együtt az egyetemi vagyont visszavonja közfelügyelet alá, megszünteti a kancellári rendszert,
- megszünteti az egyházi intézmények és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kivételezett helyzetét,
- eltörli a Lex CEU-t, és minden olyan okot megszüntet, ami a magyar felsőoktatás szereplőit kizárhatja a nemzetközi hallgatói és oktatói-kutatói programokból,
- a pedagógus-előmeneteli rendszer szerint besoroltak fizetését azonnali hatállyal, legalább 50 százalékkal meg fogja emelni, és átfogó bérrendezést hajt végre a nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott munkavállalók körében.




