A köztársaság nem veszett el – Karácsony Gergely üzenete október 23-án
„A nemzeti összetartozás csak akkor lehetséges, ha senki nem akarja megmondani, hogyan kell szeretni a hazát” – ezzel az üzenettel emlékezett az 1956-os forradalom és szabadságharc 69. évfordulójára Karácsony Gergely főpolgármester, aki csütörtökön videóüzenetben osztotta meg gondolatait a nemzeti ünnep alkalmából.
Karácsony szerint a lyukas zászló az 1956-os forradalom legszebb szimbóluma, amely ma is arra figyelmeztet, hogy a diktatúrával szemben a nemzet ereje az összetartozásból fakad. Idén először – és mostantól minden évben – október 23-án a lyukas zászló lobog a Városházán, a Lánchídon és több budapesti hídon, emlékeztetve arra, amit az ’56-osok pontosan tudtak: csak a bátor nemzet lehet szabad.
A főpolgármester Faludy György szavait idézve azt mondta: 1956 „a nemzet legszebb arca”, amely erkölcsi mércét állít elénk. „Ez a mérce nekünk Budapesten nem akadály, hanem kiindulópont” – fogalmazott. Karácsony szerint október 23-a a köztársaság ünnepe: az 1956-ban megszületett, az 1989-ben kikiáltott, és a szívünkben élő negyedik köztársaságé.
Beszédében hangsúlyozta: 1956 Magyarországa méltó volt a szabadságra, de nem lehetett szabad, míg 1989 Magyarországa hiába lehetett szabad, nem tudott méltó lenni hozzá. A főpolgármester szerint az elmúlt évtizedek tévelygései után az ország egyik fele hátat fordított a másiknak – nem bizalomból, hanem meg nem értésből. „A legnagyobb baj, hogy megtanultunk ebben élni” – mondta, utalva arra, hogy a közöny és a beletörődés lassan kiszorította a köztársaság eszméjét a mindennapokból.
Karácsony szerint a köztársaság ügye azonban nem veszett el, csak illegalitásba vonult. Ott él a civilekben, akik az állam helyett segítenek, a szakszervezetekben, amelyek a munka becsületét képviselik, és azokban, akik társadalmilag igazságos, fenntartható országért küzdenek. „A köztársaság ott van a szabad önkormányzatokban is, és Budapest ennek a gondolatnak nyújt menedéket” – tette hozzá.
A főpolgármester úgy fogalmazott: a főváros nem hátat fordít az országnak, éppen ellenkezőleg – őrzi a köztársaság eszméjét, hogy legyen hova visszatérni, amikor az egész országban újra felépítjük azt.
„Szükségünk van a szabadságra, és ehhez szükségünk van egymásra” – zárta beszédét Karácsony Gergely. „Éljen a köztársaság, éljen a szabadság, éljen a haza, és éljen a nemzet szabad fővárosa, Budapest!”




