Jön az EU orosz olaj elleni szankciós csomagja
Jelenleg dolgozunk az Európai Unió hatodik oroszellenes szankciós csomagján, és ennek keretében az olajembargó valamilyen formáját is fontolgatjuk úgy, hogy ez a lehető legnagyobb fájdalmat okozza az oroszoknak, miközben „a lehető legkisebb járulékos kárt okozzuk magunknak”, azaz „okos” szankciókban gondolkodunk – jelezte a The Times-nak Valdis Dombrovskis.
Az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke konkrét részleteket még nem árult el, de a múlt héten már kiszivárgott irányokkal összhangban lévő utalásokat tett, amelyek a magyar szempontokat is figyelembe vehetik. A Reuters által szemlézett cikk szerint a szankciók egyrészt az orosz olaj fokozatos kivezetését irányoznák elő (tehát a múlt heti értesülésekkel és a szénre alkalmazott szankciókkal összhangban egy elnyújtott folyamatról lenne szó a megrázkódtatások minimalizálása érdekében). Másrészt Dombrovskis jelezte: az is az elképzelések között szerepel, hogy az embargó helyett az orosz olajexportra vámot venének ki egy bizonyos árplafonon túl (hogy drágítsák Európa számára az olajfelhasználást és így ösztönözzék magukat a tagállamok a mielőbbi leválásra).
A múlt héten kiszivárgott tervek között a fokozatosság mellett az is szerepelt, hogy a vezetékes olajszállítást (így jön Magyarországra is az orosz olaj a Barátság vezetéken) kivennék a szankciók közül, vagy más szankció lenne rá érvényes, mint a hajón keresztüli szállításra, illetve bizonyos olajfajtákra lenne érvényes a szankció. Ezek mind olyan szempontok, amelyek a magyar kitettség miatti ellenállásra (is) tekintettel lehetnek és amint rámutattunk: lehet, hogy ezért kezdett puhulni a magyar kormány álláspontja. A hétvégén egyébként a balti országok bejelentették, hogy immár egyikük sem vesz orosz olajat és ez így is fog maradni.
Közben a Politico diplomata forrásokból újabb információkat közölt a készülő uniós orosz olaj elleni csomagról. Az egyik érdekes információ szerint a javaslat kidolgozásáért felelős Európai Bizottság akár már ma, tehát a francia elnökválasztás lezajlása utáni napon elküldheti a tagállamoknak a szankciós csomag terveit. Így arról a következő napokban már lehetne vitázni és egyik forrásuk szerint elvileg már pénteken döntenének is a csomagról a tagállami nagykövetek.
Különösen érdekes információ az, hogy az egyik diplomata szerint a bizottsági szankciós listára immár az összes orosz bankot rátennék, azaz a Gazprombankot is kizárnák a SWIFT-ből a Sberbank tervezett kizárása mellett, így nagy kérdés, hogy mi lenne azzal az orosz elnöki rendelettel, ami azt írja elő, hogy a Gazprombankon keresztül kell az európai gázvásárlóknak rubelben rendezni az április 1. után leszállított gázt. Ha ezt a bankot is tényleg rátennék a szankciós listára, akkor ezt a megoldási utat kizárnák, így a már megkötött eredeti gázszerződéseknek megfelelően kellene euróban, vagy dollárban direktben fizetni a Gazprom felé.
Közben érdekes adalék az elmúlt napokból ehhez a témához, hogy mivel a britek már korábban rátették a saját szankciós listájukra a Gazprombankot (az EU nem!), így nem tudnának fizetni az orosz gázért se a brit cégek, se az európai gázvásárlók brit leánycégei (sok olyan európai gázkereskedő van, amely az uniós ügyfelének egy briteknél bejegyzett cégen keresztül bonyolítja a gázvásárlást). Ezért múlt csütörtökön éjje arról döntött a brit kormány (saját elemzési előrevetítésünkkel összhangban), hogy április 23-ról május 31-ig kinyújtották azt a határidőt, ameddig engedik a briteknél bejegyzett cégek, gázkereskedők számára a tranzakciók végrehajtását a Gazprombankkal. Egyelőre tehát jövő hónap végéig minden érintett szereplő tud ügyleteket kötni ezzel a bankkal, és így az orosz elnöki rendelettel összhangban is tudja rendezni a számláit.
Forrás: Portfolio.hu