Lebonthatják a Biodómot, mert túl drága

Budapest

Sok-sok milliárdot emésztene fel a Biodóm befejezése a Vásorligetben, a fővárosnak nincs rá pénze. Az állam nem veszi át, így lebontásra kerülhet az alapjában holt ötlet.

Több tendert is kiírt a Fővárosi Állat- és Növénykert (FÁNK) a félkész biodóm jövő évi karbantartási feladatainak elvégzésére. A közbeszerzések eredményeként egy évre szóló – négy hónappal meghosszabbítható – keretmegállapodásokat kötnének a Pannon Park részeként megépült hatalmas „fóliasátor” állagmegóvására, összesen nettó 360 millió forint értékben. Az egyelőre kérdéses, hogy a fővárosi önkormányzatnak az állatkert fenntartójaként mennyit kell ebből állnia, mennyit tud saját bevételeiből kigazdálkodni erre a célra a FÁNK, írja a Népszava.

Az idén eddig nettó 380 millió forintot bevételre tett szert a létesítmény hasznosításából az állatkert, míg szeptemberig 603 milliót kellett rákölteni – mondta a Népszavának Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója.

Az állatkert különböző módokon igyekszik hasznosítani a speciális létesítményt. A létesítményhez hasonlatosan a kifutók sincsenek teljesen készen, így az eredetileg ide szánt állatokat sem tudták átköltöztetni, de néhány jobban tűrő állatnak kialakítottak itt egy bemutató zónát. Így a festett betonfalak előtt most szürkemarhák, bivalyok, sörényes juhok és tevék sétálgatnak. A rendezvénytérként való hasznosításból befolyó bevételt azonban teljes egészében elviszi a félbehagyott létesítmény állagmegóvása.

A fővárosi önkormányzat örömmel átadná a létesítmény kulcsait az Orbán-kormánynak, ők álmodták ide, állami berházásként kezdték el építeni, így is kell befejezni. A folyamatos állami elvonásokkal sanyargatott fővárosnak erre sem forrása, sem szándéka nincs. Az önkormányzat 2022 óta próbálja átadni az épületet, de nincs, aki átvegye. Utoljára 2021-ben volt ez téma a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának ülésén, azóta erről tárgyalni sem hajlandó a kormány.

A főváros korábban már megvizsgálta az épület befejezésének és hasznosításának alternatíváit, amelyekből kiderült, hogy a speciális építmény valójában másra nem nagyon használható jelen formájában, a befejezéshez pedig több tízmilliárd forintra lenne szükség. A főváros kasszájából erre biztosan nem futja. Kiss Ambrus kétségesnek tartja azt is, hogy magánbefektetőt lehet bevonni, hiszen nagyon hosszú lenne a megtérülési idő. Jelen esetben – mondta lapunknak Kiss Ambrus – ez azt jelentené, hogy lebontják a befejezhetetlen, de jelen állapotában semmire se jó épületet. De erről is a kormánynak kellene döntést hoznia, írja a Népszava.

A 2013 óta zajló Biodóm projekt költségei az elmúlt években drasztikusan megemelkedtek: a beruházás becsült összköltsége 2014-ben 16 milliárd forint volt, ez az összeg 2019-ben pedig már összesen 64 milliárd forintra rúgott. Budapest 2020-ban megvizsgáltatta a beruházás állapotát: az Enviroduna Kft. által elkészített és nyilvánosságra hozott jelentés megállapította, hogy a főváros kényszerpályán van a befejezés tekintetében, még legalább 16,4 milliárd forintos ráfordítás szükséges az átadásig. Az elmaradt tervezési munkák pótlása, a szükséges újratervezések, és a jogi eljárások várható elhúzódása reálisan 2024-es befejezést eredményeztek volna.

Több körben zajlott egyeztetés különböző kormányzati szereplőkkel a kormány által finanszírozott beruházás kormányzati befejezéséről. A tárgyalások 2021 márciusában rekedtek meg, az akkori, a Fővárosi Önkormányzat által megküldött javaslatra nem érkezett kormányzati válasz.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük