2028-ra érheti el a pedagógusok fizetése a diplomás átlagbér 80 százalékát

közélet

Az Orbán-kormány célja, hogy 2028-ra a pedagógusok átlagbére elérje a magyarországi diplomás átlagbér 80 százalékát – írja a Népszava az Európai Bizottságnak benyújtott, a 2021–2027-es időszakra szóló „Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz” elnevezésű stratégia alapján.

A pedagóguséletpálya-modellre és így a bérek fejlesztésére összesen 978,7 millió eurót, vagyis mintegy 400 milliárd forintot költene a kabinet a következő években. Emellett azt is tervezik, hogy az elért bérszínvonal megőrzése érdekében az inflációval megegyező mértékű indexálást vezessenek be 2029-ig. 

Elismerték azt is, amire az érdekvédelmi szervezetek már éve óta figyelmeztetnek: a magyarországi pedagógusok kereseti helyzete számottevően elmarad az európai átlagtól, átlagbérük 2020-ban a diplomás átlagbér 63,6 százaléka volt, míg az EU és az OECD országok esetében 80-90 százalék. 

Az elmaradó pedagógus utánpótlás egyik oka a versenyképes fizetés hiánya: a tanárok kezdő fizetése nálunk az egyik legalacsonyabb az EU-ban, illetve Magyarország egyike annak a négy országnak, ahol jelenleg a legalacsonyabb a törvény szerint meghatározott pedagógusbér és az átlagbér is. 

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke, Totyik Tamás a lapnak azt mondta a kormányzati tervekről: az jó kiindulópont lehet, de a céldátumokat késeinek tartja, szerinte a bérfejlesztés célkitűzéseit 2026-ig kellene teljesíteni.

Címke:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük